ČNB neví, jak z toho

singer ateo
7.9.2015 12:30
Ve včerejších otázkách Václava Moravce guvernér ČNB Singer mluvil o tom, že by ČNB ráda podržela současný kurz koruny k euru do poloviny roku 2016. Dlužno říci, že v tomto nesmyslu nedávno guvernéra ČNB podpořil také premiér Sobotka.

Co by bylo ještě zajímavější než toto suché sdělení, je vědět, jaký má ČNB plán, pokud nějaký vůbec má, k tomu, aby se k datu vstupu České republiky do EMU mohla ČR dopracovat k nějakému reálnému a rozumnému  kurzu, tedy jedno euro za zhruba 18-20 korun.

 

Pokud se tak nestane, budou nejen platy a ceny, ale také úspory každého z nás přepočítávány v nesmyslném kurzu blížícímu se tomu dnešnímu, tedy 1:27, tak aby určitá skupina vývozců byla spokojena.

 

Tedy, suma sumárum, vedení ČNB by mělo sdělit, jak se chce z té dnešní situace uměle podhodnocenému kurzu koruny v nejbližších třech-čtyřech letech dostat. Zkrátka, pánové z vedení ČNB, předložte plán...

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

ČNB by mohla postupně hranici intervencí snižovat. Např. o 50 haléřů za půl roku až do rovnovážného stavu. Nedošlo by ke kurzovému  otřesu  a konečná ztráta ČNB by byla nižší.  Ale  to zjevně nechce. Dál tvrdošíjně lpí na  plnění tzv. inflačního cíle. V ČNB jistě nesedí hlupáci, aby nevěděli, že další oslabování Kč při výrazném růstu ekonomiky  nedává žádný smysl. Musí dobře vědět, že kurzový šok ze skokového posílení Kč po skončení intervencí  bude značný a ztráta ČNB  ještě větší (tedy pokud se již nerozhodli Kč pod 27 nikdy nepustit, potom by prodělali jen občané). Z toho vyplývá, že "plnění inflačního cíle" nemusí být ten pravý motiv pro oslabování Kč a  jestli kdy vůbec byl.  Hlavním motivem může být snaha oddálit nebo i trvale znemožnit přijetí eura, bez ohledu na náklady.  Jiné vysvětlení pro aktuální měnovou politiku ČNB se totiž hledá jen velmi těžko. Ostatně postoj k euru někteří  členi ČNB ve svých vyjádřeních dávají jasně najevo. 

rezjir10

Toi by ovšem bankovní rada ČNB musela chtít přejít na euro. Jenomže v tom momentu se vynoří na denní světlo kumulovaná ztráta ČNB, a budeme mít po euru, protože pokud tu ztrátu má vymazat státní rozpočet, tak jeho deficit přesáhne 3% HDP. A sbohem euro.