ČSSD a adopce dětí homosexuálními páry

homosexuálové a dítě
5.10.2017 21:37
Jako už tradičně se před volbami objevila na internetu volební kalkulačka. Ta má lidem pomoci objevit, která z politických stran je potenciálnímu voliči konkrétními body ze svého programu bližší a která vzdálenější.. V jakých vybraných bodech se volič se stranou názorově shodne a v jakých se naopak rozcházejí. Pokud člověk sleduje dění v politice a zajímá se o programy politických stran, neměl by pro něj být výsledek překvapivým. Někdy však přesto překvapit dokáže. Překvapila například ČSSD svou odpovědí k otázce adopce dětí homosexuálními partnery.

V roce 2006 se vládě pod vedením Jiřího Paroubka podařilo prosadit zákon o registrovaném partnerství. Tímto krokem se Česká republika zařadila po bok nejvyspělejších a nejdemokratičtějších států dané doby. Od roku 2006 však již uplynulo více než deset let, a zatímco země západní Evropy, ale také Spojené státy pokračovaly v narovnávání práv homosexuálů s heterosexuály a práv jejich dětí dále, v České republice tato oblast jaksi zamrzla na mrtvém bodě.

Pokud se například podíváme na mapu Evropy, zjistíme, že přístup k homosexuálům z hlediska jejich soužití vcelku přesně rozděluje Evropu na západní, střední a východní část, kdy v západní Evropě mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ve střední Evropě je jim umožněno žít v registrovaném partnerství a ve východní Evropě (a Polsku) spolu homosexuálové s žádným úředním posvěcením žít nemohou.

Že pro narovnání vztahů homosexuálů a heterosexuálů a jejich dětí neudělala nic vláda M. Topolánka nebo P. Nečase, asi nikoho nepřekvapilo. Teď však byla čtyři roky nejsilnější vládní stranou sociální demokracie.Tedy strana, která by už ze své podstaty měla hájit práva menšin a lidská práva a od níž v tomto ohledu asi mnozí očekávali, že pomůže narovnat zejména práva dětí homosexuálů a heterosexuálů a pomůže v parlamentu prosadit možnost jednostranné adopce dětí homosexuálními partnery. Sociální demokracie však nejenže nic takového neudělala, ale navíc se jedna z poslankyň ČSSD ukázala být k možnosti „homosexuálních adopcí“ nakloněná ještě méně než ten nejkonzervativnější katolík v řadách KDU-ČSL a neváhala ve sněmovně vystoupit s neuvěřitelným blábolením obsahujícím například tvrzení, že homosexuálové se budou snažit zrealizovat sex s dětmi. Tomuto projevu jsme se věnovali například zde a zde . A tomuto projevu se velmi kriticky věnovali také mnozí jiní – protože je samozřejmě možné, aby člověk adopci dětí homosexuálními partnery odmítal, ale je jen velmi těžko přijatelné, aby to poslankyně činila na půdě parlamentu tak šíleným způsobem, který poslankyně Nytrová předvedla. Kdo však tomuto projevu věnoval jen minimální pozornost,, to byla právě domovská strana paní Nytrové, tedy ČSSD. Místo aby vedení strany přistoupilo k okamžitému zákroku vůči Nytrové, chovalo se, jako by se nic nestalo a věc v podstatě komunikovalo tak, že je věcí paní poslankyně, jaký má na danou problematiku názor a jak ho prezentuje. (Nytrová nakonec ČSSD opustila sama kvůli něčemu úplně jinému.) ČSSD se tak v tomto volebním období u mnoha lidí zapsala jako strana, která patří mezi silné odmítače jednostranné adopce dětí homosexuálními partnery.

A pokračovat na této vlně zřejmě ČSSD hodlá i další volební období. Ve volební kalkulačce je také otázka, zda by homosexuální páry měly mít možnost adoptovat děti. ČSSD na tuto otázku, stejně jako na otázku, zda by měla vzrůst spotřební daň na alkohol a na otázku, zda by měla ČSSD usilovat o udržování obchodních vztahů se zeměmi, které porušují lidská práva, neodpověděla ani ano, ani ne. U oněch dvou zbylých otázek však strana do poznámky vždy uvedla nějaký komentář, který osvětluje stanovisko strany. U adopcí dětí homosexuály nemá ČSSD nic – je to tedy evidentně téma, kterému se chce tato strana za každou cenu vyhnout – a je třeba říci, že vyhýbat se tomuto tématu znamená zachovávat současný stav, což reálně znamená, že ČSSD je proti adopcím děti homosexuálními páry.

Je to velmi zvláštní postoj levicové strany, respektive levostředové strany a ani není jasné, které voliče chce tímto svým postojem ČSSD přilákat. Katoličtí voliči jsou zpravidla věrní KDU–ČSL av tento postoj, který ČSSD s KDU–ČSL zřejmě sdílí, jí jen těžko pomůže z KDU–ČSL nějaké voliče přetáhnout. Konzervativní pravicoví voliči také zůstanou u tradičních pravicových stran a voličům DSSS a podobných uskupení opět sociální demokracie vyhovovat nemůže. Tak snad leda že by se pokoušela tímto postojem nahnat zpět do stáda některé ztracené ovečky, které se vydaly na pastviny A. Babiše a jeho hnutí. Ovšem těžko předpokládat, že pro voliče rozhodující se mezi hnutím ANO a ČSSD bude zásadním zrovna postoj těchto stran k homosexuálním adopcím.

A ani průzkumy veřejného mínění absolutně neukazují, že podporou homosexuálních adopcí by ČSSD v očích výrazné většiny české společnosti nějak ztrácela na kráse. Bylo by tomu právě naopak.

Skoro by se chtělo říci, že ČSSD se ráda vyjádří ke klecovému chovu slepic, který chce zakázat, s tím že "prosazuje vytvoření přísných kontrolních mechanismů a respektování nových vědeckých poznatků v kontrole celého potravního řetězce, a to včetně dodržování pravidel pro spokojenost chovaných zvířat," ale právní znevýhodnění, ve kterém se nacházejí děti žijící v domácnostech homosexuálů, ji absolutně neznepokojuje. Slepice však bohužel, na rozdíl od lidí, k volbám nechodí, a tak, i když je postoj ČSSD v ohledu klecových chovů jistě správný, žádné hlasy straně nepřinese...

Zkrátka se zdá, že postoj ČSSD v otázce homosexuálních adopcí je prostě pouze ukázkou hlouposti – nové voliče nepřitáhne a část voličů z řad homosexuálů a jejich přátel a rodin pouze vyhání k jiným stranám, nejčastěji zřejmě k Zeleným či Pirátům…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.