CVVM: ANO posiluje

lidé
16.7.2018 07:47
Průzkumy CVVM v oblasti analýz pozic jednotlivých politických stran nepatří zrovna dlouhodobě k těm nejpřesnějším. CVVM však skvěle zvládá nejrůznější další průzkumy, které umožňují nahlédnout detailněji do názorů obyvatelstva v nejrůznějších oblastech společenského života.

Ale ani v posledním zveřejněném průzkumu veřejného mínění politických stran nelze úplně přehlédnout některé tendence, které se ve veřejnosti projevují. Srovnáme – li výsledky průzkumu CVVM z počátku července a z průběhu května, zjistíme, že posílily volební preference hnutí ANO z 29% na 31%. Pozice hnutí ANO podle CVVM tedy v zásadě odpovídá zjištění jiných výzkumných agentur. Tak jako u jiných agentur, posiluje i u CVVM také ODS. Během posledních dvou měsíců nikterak dramaticky, ale ODS se začíná v zásadě odpoutávat od menších politických stran, které jsou za ní. Několikrát v poslední době jsem předvídal, že takový proces, kdy se ODS stane gravitačním polem pro hlasy pravicových voličů, prostě nastane. Na třetím místě podle tohoto průzkumu je ČSSD, která ovšem oproti květnu poklesla z 13% na 11% podpory voličů. Za ní jsou komunisté s podporou 10,5%, kteří zůstávají oproti květnu beze změny. Za nimi jsou Piráti s 10% preferencí, kteří podobně jako v průzkumech jiných agentur ztrácejí. Podle CVVM se vytrvale ztrácí podpora SPD, když v tomto posledním průzkumu získali 6,5% preferencí oproti květnovým 7,5%. Podle CVVM se z pásma vysokého ohrožení, které hrozí propadem pod hranici volitelnosti 5%, dostávají lidovci, kteří posílili z 5,5% na 6%. Naopak STAN a TOP 09 oscilují pod úrovní 5%, podle posledního průzkumu na 4,5%.

Osobně považuji čísla průzkumu CVVM v některých směrech za poněkud odlišující se od reality Koneckonců nejlepším průzkumem veřejného mínění jsou volby a ty tady budeme už za dva a půl měsíce mít. Byť to budou „jen“ volby komunální a senátní. Zejména ve velkých českých městech se ukáže skutečná síla jednotlivých politických stran.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.