CVVM: Daně nejsou spravedlivé

cvvm
11.1.2017 17:46
Podle průzkumu veřejného mínění provedeného společností CVVM se zdá, že názory lidí na daně jasně podporují zavedení daňové progrese. To je asi důvod, proč se vedení ČSSD zaměřilo na rozpracování této problematiky jako hlavního tématu pro sněmovní volby na podzim.

Podle průzkumu CVVM se 64 % dotázaných domnívá, že lidé s nízkými příjmy platí vysoké daně (26 % zvolilo odpověď velmi vysoké a 38 % odpověď vysoké), 25 % dotázaných se domnívá, že lidé s nízkými příjmy platí přiměřené daně, a dvě procenta dotázaných se domnívá, že lidé s nízkými příjmy platí daně příliš nízké. Pokud jde o lidi s průměrnými příjmy, myslí si 39 % dotázaných, že tito lidé platí vysoké daně (8 % velmi vysoké, 31 % vysoké), 49 % občanů je toho názoru, že lidé s průměrnými příjmy platí přiměřené daně a 4 % dotázaných se domnívají, že daně jsou pro občany s průměrnými příjmy příliš nízké. 13 % dotázaných se domnívá, že lidé s vysokými příjmy platí vysoké daně (3 procenta odpovědělo, že lidé s vysokými příjmy platí velmi vysoké daně a 10 % se domnívá, že platí vysoké daně), 27 % dotázaných se domnívá, že daně jsou pro lidi s vysokými příjmy přiměřené a 50 % dotázaných má za to, že lidé s vysokými příjmy platí nízké daně (34 % odpovědělo, že nízké a 16 % otázaných odpovědělo, že příliš nízké).

Pokud se 64 % dotázaných domnívá, že lidé s nízkým příjmem platí vysoké daně, a jen 13 procent dotázaných má stejný názor, pokud jde o lidi s vysokými příjmy, kteří podle názoru 50 % dotázaných platí nízké daně (oproti 2 % v případě lidí s nízkými příjmy), je zcela očividné, že lidé nevnímají rozložení daňové zátěže v ČR mezi jednotlivé vrstvy obyvatelstva jako příliš spravedlivé.

To je vcelku silný argument pro Sobotkovu ČSSD, která si pro volební kampaň na volby do poslanecké sněmovny zvolila jako hlavní téma právě daňovou progresi.

Příznivě pro toto téma ČSSD vyznívá i to, že podíl těch, kteří se domnívají, že lidé s nízkými příjmy platí velmi vysoké daně, se od roku 2014 zvýšil o 6 % - a to vůbec není malé číslo. Navíc zdanění lidí s vysokými příjmy považují za vysoké zejména voliči ODS a TOP 09, a ty by ČSSD nejspíš nenalákala téměř na nic.

Jde ovšem také o to, jak bude „daňové téma“ ČSSD rozpracovávat a komunikovat a s jakými dalšími tématy ho dokáže spojit. V nedávné době ČSSD na smeč nahrál Andrej Babiš, když se postavil snaze EU zabránit jednotlivým státům EU, aby se podle chuti stávaly daňovými ráji. Ministr financí se daňových rájů bez okolků zastal a vedení ČSSD, místo aby spustilo pořádnou kanonádu, na toto téma jen téměř neslyšně zašumělo… A takovým způsobem se samozřejmě volby vyhrávat nedají, téma-netéma…Kromě toho, téma daní nemůže být v programovém arzenálu ČSSD pro volby sirotek.Musí jej doplnit třeba, maximálně čtyři další stejně brizaní programová témata.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.