CVVM: Důvěra k vrcholným ústavním činitelům a politikům

cvvm
11.6.2019 11:25
Jediní dva ústavní činitelé, kteří zaznamenávají v květnu převahu pozitivních hodnocení respondentů průzkumu nad negativními, jsou předseda ústavního soudu Rychetský (+15%) a předseda Senátu Kubera (+5%). Všichni ostatní politici a ústavní činitelé mají, de facto, převažující negativní hodnocení od občanů nad pozitivním.

Dokonce i prezident Zeman, který se těší podpoře 43% občanů, se dostal, při porovnání důvěry a nedůvěry, do polohy -6%. Toto záporné hodnocení je způsobeno především tím, že prezident zaznamenal oproti předchozímu hodnocení pokles důvěry o 5%. Mimochodem Rychetský má úroveň důvěry stejnou jako M. Zeman, tedy 43%. Šéfovi Senátu Kuberovi důvěřuje 34%, což je ovšem o 4% méně než v předchozím šetření. A. Babiš je v tomto hodnocení na třetím místě s 35%, což je pozitivní, ale má proti sobě 60% nedůvěry a tato nedůvěra občanů mírně vzrůstá. Za kvartetem těchto politiků a ústavních činitelů jsou ministryně práce a sociálních věcí Maláčová s 29% pozitivních a s 36% negativních hodnocení, takže při porovnávání hodnocení vychází jen s -7%. Za ní je vlastně se stejným hodnocením (29%) předseda ČSSD Hamáček, ale toho "nemusí" 47% respondentů. Ministryně financí Schillerová je s 28% hned za touto dvojicí soc. dem. ministrů. Má však jen 33% negativních hodnocení a tedy v souhrnu obou hodnocení pouze -5%. Z dalších členů vlády se umisťuje za Schillerovou M. Benešová se solidními 23%, ale s 47% záporných hodnocení. Na jejich negativních hodnoceních se rozhodující měrou ovšem podílí antikampaň, jejíž je, nikoli vlastní vinou, hlavní tváří. Pokud se časem ukáže, což musí být zřejmé každému trochu kriticky smýšlejícímu člověku, že se jedná vůči M. Benešové o zcela vymyšlené argumenty, jistě se čísla popularity i negativních hodnocení poněkud změní.

Jinak zaráží velmi nízké hodnocení celé řady opozičních politiků. Ovšem do hodnocení se poněkud nesmyslně nevešli např. předsedové SPD a ODS.

Jediné, co z tohoto průzkumu osobnostních preferencí z větších zjištění vyplývá, je pokles důvěry u prezidenta Zemana, prezident by měl v těchto týdnech poněkud změnit rétoriku a své vystupování, aby se mu zpátky vrátila důvěra občanů, o kterou oproti předchozímu měření přišel (5%).

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.