CVVM: I. kolo prezidentských voleb by vyhrál M. Zeman

Messiah Zeman
11.10.2017 12:01
Pokud by se prezidentské volby konaly v září, zúčastnilo by se jich podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 67 % dotázaných. M. Zemana by v prvním kole měl 31 % hlasů, J. Drahoš 18 % hlasů, ale 28 % dotázaných není rozhodnuto, kterému z kandidátů dá hlas.

Průzkum CVVM přinesl pro prezidenta Zemana poněkud lepší zprávy než nedávno provedený výzkum Medianu, o němž jsme psali zde . Důvody k radosti však M. Zemanovi neposkytuje ale ani jeden z průzkumů. Sběr dat obou dvou výzkumů přitom probíhal v podobném období, kdy průzkum CVVM probíhal ve dnech 4. – 14. 9. a průzkum Medianu ve dnech 30. 8. – 25. 9. 2017. Zatímco dle CVVM by M. Zemana v prvním kole volilo 31 % těch, kteří deklarovali, že se prezidentských voleb zúůčastní či spíše zúčastní, dle Medianu M. Zemana jako svou volbu v prvním kole prezidentských voleb zvažuje 27 % dotázaných. J. Drahoše by podle CVVM v prvním kole volilo 18 % dotázaných, ale podle Medianu je zvažovaným kandidátem u 24 % dotázaných. To jsou vcelku podstatné rozdíly…

Pokud se podíváme, jak vidí šance dalších kandidátů v prvním kole CVVM, tak M. Horáček by získal 14 % hlasů, Jaroslav Kubera 2 % hlasů a jedno procento by získali Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer. CVVM tedy, stejně jako ostatní průzkumy, potvrzuje, že aspiranti na postup do druhé kolo jsou tu v podstatě pouze dva a v případě, že se oba prezidentské volby skutečně zúčastní, bude podoba druhého kola prezidentské volby s pravděpodobností hraničící s jistotou Zeman vs. Drahoš.

Ještě větší rozdíl než v preferencích, které jednotlivé průzkumy dvěma favorizovaným kandidátům připisují, je v přijatelnosti obou kandidátů pro voliče. Podle průzkumu CVVM je M. Zeman zcela nepřijatelný pro 20,6 % a spíše nepřijatelný (CVVM ve svém průzkumu neuvádí tento termín, ale kandidáti jsou hodnoceni na škále, kde krajní body jsou zcela nepřijatelný a zcela přijatelný) je pro 19,1 % dotázaných, celkově je tedy podle CVVM nepřijatelný pro 37,9 % dotázaných. Podle Medianu je však Zeman nepřijatelný pro celých 57 % dotázaných. Přijatelný je podle CVVM pro 36,8 % dotázaných. Dle Medianu je pak Zeman přijatelný pro 43 % dotázaných.

Pokud jde o J. Drahoše, ten je dle CVVM zcela nepřijatelný pro 6,5 % dotázaných a spíše nepřijatelný pro 9,5 %, celkově je tedy dle CVVM nepřijatelný pro 16 % dotázaných. Průzkum Medianu ukázal, že J. Drahoš je nepřijatelný pro 22 % dotázaných. Jako zcela přijatelného kandidáta vidí J. Drahoše podle CVVM 12 % dotázaných a jako spíše přijatelného 19,7 %, celkově je tedy J. Drahoš podle CVVM přijatelným kandidátem pro 31, 7 % dotázaných. Podle Medianu je pak Drahoš přijatelný pro 55 % dotázaných.

Vidíme tedy, že z průzkumu Medianu vychází M. Zeman jako značně méně přijatelný kandidát než z průzkumu CVVM, ale také J., Drahoš je podle Medianu nepřijatelný pro větší procento dotázaných než v průzkumu CVVM. Naopak pokud jde o přijatelnost obou kandidátů, vyšší prokazují oba dva v průzkumu Medianu než v průzkumu CVVM.

Oba dva průzkumy však shodně tvrdí, že M. Zemman má proti sobě postaven silnější blok odpůrců než J. Drahoš, ale má na druhé straně také větší blok příznivců než J. Drahoš. Nicméně, jak ukazuje průzkum CVVM, zatímco M. Zemana nezná pouze 1,8 % dotázaných, J. Drahoše nezná plných 25, 6 % dotázaných. Je tedy na něm a na jeho prezidentské kampani, zda dokáže vejít do mysli i těmto 25 % dotázaných a jakým způsobem na ně zapůsobí…

V každém případě také průzkum CVVM, i když ne tak radikálně jako průzkum Medianu, ukazuje, že M. Zemanovi roste v J. Drahošovi velmi silný soupeř.

CVVM bohužel do svého průzkumu nezahrnula, nebo ve výsledcích nezveřejnila, případné modely týkající se volby druhého kola. Připomeňme však, že Median ve svém průzkumu prorokoval, že v duelu Zeman x Drahoš by se vítězem stal pravděpodobně J. Drahoš, a to v poměru 55,5 % ku 44,5 % - což by nebyl zrovna nepatrný rozdíl…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.