CVVM: M. Zeman favoritem prvního kola

obrazek
8.11.2017 10:39
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) přineslo ve svém pravidelném průzkumu informace týkající se preferencí prezidentských kandidátů v říjnu 2017. Favoritem prvního kola prezidentských voleb je podle CVVM stále M. Zeman.

Prezidentských voleb by se podle CVVM v říjnu zúčastnilo 66 % voličů, z toho 42 % dotázaných odpovědělo, že se prezidentských voleb rozhodně zúčastní, a 24 % dotázaných by se voleb spíše zúčastnilo. Volební účast naopak zavrhuje 25 % dotázaných, přičemž 6 % dotázaných uvedlo, že se voleb spíše nezúčastní a 19 % se prezidentských voleb rozhodně nehodlá zúčastnit. Rozhodnuto, zda k volbám půjde, nebo nepůjde, nebylo v říjnu 9 % dotázaných. Pokud tyto výsledky srovnáme s výsledky zářijovými, vidíme, že o jedno procento klesl počet těch, kteří by k volbám spíše šli, ale zároveň také o dvě procenta klesl počet těch, kteří uvažují o tom, že se voleb spíše či určitě nezúčastní. O tři procenta pak v říjnu oproti minulému měsíci vzrostl počet těch, kteří ohledně své účasti v prezidentské volbě váhají a odpověděli, že neví, zda se prezidentských voleb zúčastní.

 

Co se týká říjnových preferencí jednotlivých prezidentských kandidátů, nejvíce procent hlasů by získal M. Zeman. Pokud by dle CVVM volili všichni, kteří svou volební účast nevyloučili (nezvolili odpověď, že se prezidentských voleb rozhodně nezúčastní), získal by M. Zeman 25 % hlasů. Do druhého kola by s M. Zemanem postoupil Jiří Drahoš s 15 % hlasů. Třetí by skončil M. Horáček. Téměř třetina dotázaných však dosud není rozhodnuta, koho by v prezidentských volbách volila.

 

CVVM modelovalo také situaci, do níž zahrnulo pouze odpovědi těch, kteří deklarovali, že se prezidentských voleb zúčastní (rozhodně či spíše zúčastní) – voličské preference. V tomto modelu se sice nemění pořadí kandidátů, ale vcelku razantně se mění procenta získaných hlasů. M. Zeman by první kolo vyhrál s 34 %, J. Drahoš by získal 22 % a M. Horáček 13 %. Ostatní kandidáti by získali zanedbatelný počet hlasů. I mezi těmi, kteří jsou rozhodnuti (či spíše rozhodnuti) k volbám jít, je však 22 % těch, kteří dosud nevědí, kterému z prezidentských kandidátů by v prvním kole dali svůj hlas.

 

Pokud říjnové voličské preference provdáme se zářijovými, zjistíme, že M. Zeman si v říjnu oproti září polepšil o 3 %, J. Drahoš o % a M. Horáček si o 1 % pohoršil. Počet nerozhodnutých klesl o 6 %.


Bude zajímavé vidět první průzkumy veřejného mínění, které již budou jako prezidentského kandidáta uvádět také M. Topolánka. Předpoklady analytiků jsou takové, že Topolánkova kandidatura prospěje zejména M. Zemanovi, protože tomu Topolánek voliče neodčerpá, ale naopak může nějaké voliče odebrat J. Drahošovi i M. Horáčkovi.

 

Vaše věc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Pokud sečteme hlasy prvních tří kandidátů, tedy 34 plus 22 plus 13, součet 69, plus přibližně dalších 6% pro ostatní, dojdeme k 75%. Vydělíme zisky prvních tří číslem 0,75 a máme k 45% pro M.Zemana. Pravice a loutkovodiči, tedy Křetínký, ČEZ apod., se obávají, že Miloš Zeman získá 50% už v prvním kole. Proto nasadili Mirka Topolánka, který může odebrat hlasy oběma stranám, tedy i M.Zemanovi. Živí naději, že v druhém kole protikandidát stávajícího prezienta by mohl posbírat hlasy ostatních oponentů. Pohledem do historie voleb našich nebo například amerických prezidentů vidíme, že stávající prezident má obrovskou šanci svůj mandát obhájit.