Dalík – překvapivé propuštění

dalík ateo
12.4.2017 20:33
Média dnes přinesla poměrně překvapivou informaci o tom, že Nejvyšší soud dnes rozhodl o propuštění lobbisty M. Dalíka, který si měl ve vězení odpykat čtyřletý trest za pokus o podvod v kauze související s nákupem obrněnců Pandur.

Podvodu se měl Dalík dopustit tím, že vyžadoval po firmě Steyr cca 500 milionů korun, s tím, že zástupcům firmy sliboval, že jakožto blízký přítel představitelů české vlády může ovlivnit jejich rozhodování ve věci nákupu Pandurů… Ty nakonec od rakouské firmy nakoupila česká vláda ve 107 kusech za 14,4 miliardy, tedy cca 134,6 milionů korun za kus.

Poté, co se Dalík ocitl ve vězení, objevily se v médiích informace, že jeho advokáti chystají ještě poslední možnost jak dostat svého klienta z vězení, a to je, že Dalík v případě obnovy procesu uvede, kdo všechno hrál v tendru na Pandury roli a jaká v tom role byla jeho tehdejšího přítele, bývalého premiéra M. Topolánka.

M. Dalík také v jednom ze svých rozhovorů pro média uvedl: „Věděl jsem celou dobu, že Mirek Topolánek je absolutní alibista, egoista a oportunista. Na druhou stranu jsem věřil v to dobro v něm, protože on je uvnitř opravdu dobrý člověk. Nakonec převážily ty první tři vlastnosti a on se takto nehezky zachoval i k jiným lidem. Mne by stačilo, kdyby jenom řekl pravdu.“

Pokud se najednou, po pár měsících ve vězení, dostává Dalík na svobodu, je pochopitelně otázkou, čí je to zásluhou a zda se mají bývalí mocní mužové tohoto světa, zejména M. Topolánek, začít třást a bát o svou budoucnost.

Důvody Dalíkova propuštění můžou pochopitelně tkvět i v jeho zdravotním stavu, trpěl-li by například silnou klaustrofobií, ale takový důvod je spíše velmi málo pravděpodobný.

Dokud nebude zveřejněno rozhodnutí Nejvyššího soudu, které samozřejmě obsahuje důvody vedoucí k Dalíkovu propuštění, můžeme spekulovat o mnohém. A nejpravděpodobnější možností mezi všemi těmi spekulacemi je ta, že se Marek Dalík ve vězení rozmluvil a dostalo se mu za to dárečku v podobě propuštění na svobodu…

Bude zajímavé sledovat, jakým směrem se kauza Pandur bude v následujících dnech a měsících ubírat…A koho se bude osobně týkat.

 

Satirická ilustrace z produkce ateo.cz


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.