Daňové příjmy stále pod čarou

obrazek
2.5.2011 11:33
Až v červnu spustí reformní smršť a koalice vytáhne vědeckou argumentaci o nezbytnosti nízkých daní, bude dobré připomenout, že nízké příjmy jdou zajistit i bez vědy. Dubnový výkaz Ministerstva financí o pokladním plnění státního rozpočtu za první čtyři měsíce letošního roku znovu ukazuje, že stát vybírá méně, než by si přál. Často dokonce o hodně méně. Reformátoři zjevně nemají své ideje pod kontrolou.

Také v dubnu se zalepovaly díry v rozpočtu vyšším příspěvkem Evropské unie a škrty v kapitálových výdajích. Byl tu i pokus snížit státní dotace na stavební spoření, než narazil u Ústavního soudu, takže peníze se budou hledat jinde. A vydatně zapřaženi byli i daňoví soumaři, zaměstnanci. Ti to však nemohou zaplatit za všechny. Když se podíváme na dosavadní daňové příjmy státního rozpočtu (bez pojistného na sociální zabezpečení), i po čtyřech měsících se vybralo méně než loni, zatímco rozpočet počítal s prudkým růstem daňových příjmů. Rozdíl mezi přáním a skutečností je devět procentních bodů (místo plánovaného růstu o 6,9 procenta máme pokles o 1,8 procenta). Pěkně to panu ministrovi uletělo! Přitom nejde o výkyv, takhle to pokračuje od začátku roku. (http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/tiskove_zpravy_ministerstva_61922.html).

Celkové inkaso daní z příjmů fyzických osob dokonce počítá s meziročním růstem o 16 procent, ale místo toho plouhá 4,6 procenta pod loňskou úrovní. Rozdíl je hezkých dvacet procentních bodů a rýsuje se opravdu rekordní výsledek. Naštěstí jde o malá čísla, v Česku se počítá prakticky jen s tím, co se suše srazí z pásky zaměstnanců. Ti přispěli o 5 procent víc než loni a měli by ještě přitlačit, aby to přibylo o plánovaných 8,3 procenta (něco růstu se vyždímá ze snížené slevy na dani). Část z těchto peněz se použije pro OSVČ, které mají sladký měsíc po daňovém přiznání, kdy jim na účty přicházejí daňové vratky. Letos byly o čtvrtinu vyšší než loni.

Plán výběru daně z příjmů právnických osob už s poklesem počítal, ale skutečnost je skoro třikrát horší (počítalo se s poklesem o 2,7 procenta, ale vybralo se o 6,3 procenta méně). Pro zajímavost – právnické osoby, včetně největších firem, přispívají do rozpočtu méně než zaměstnanci. Nejvíc se vybírá na DPH (a to se ještě nezvedala dolní sazba) a na spotřebních daních (benzín, cikárka, kořalička). To hodí pětkrát víc než daně od zaměstnanců nebo firem. Tam jsou velká čísla a tam se také musí sledovat pohyb s největší pozorností. Netřeba snad dodávat, že ani DPH a spotřebky se ministerstvo nemůže dopočítat (u DPH vybralo o 5,9 procenta méně, než plánovalo, a u spotřební daně o 5,1 procenta). Proto kuřte, pijte, jinak je rozpočet v troskách! Můžete se přitom sázet, jestli padnete dřív než vláda.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

adamicek

Rating Rating Rating Rating, to je Kalouskovo klišé, snížil jsem náklady na dluhové službu o jednu promile, směšné ve srovnání s tím jak roste celkový dluh.