Daňový systém Achillovou patou E. Macrona

macron 18
10.5.2018 14:37
Virginie Pradel je advokátka, zabývající se daňovým zatížením a fiskální soustavou. Právě založila nový think – tank, což je fiskální Institut ve francouzském městě Vauban.

LeFiaro: Při průzkumech veřejného mínění v roce 2013 říkal pan Moscovici, že Francouzi mají plné zuby všech daňových slibů. Změnila se situace?

V. P.: Vůbec ne, je to výraz jiného přístupu Emanuela Macrona. Francois Hollande, předchůdce současného prezidenta, zvýšoval daně bohatým a středně bohatým. Dnes, za prezidenta Macrona navyšování daní probíhá uvážlivě.

LeFigaro : Vláda slibuje, že nevzniknou nové daně a nebude ani tlak na současné daně.

V. P.: Opravdu, je to výraz úplně jiné strategie. Jako daňovému poradci se mi zdá, že je snaha manipulovat s veřejným míněním. Každopádně se ale daně zvýšily. Má to již dopady a ovlivňuje to koupěschopnost lidí a konkurenceschopnost podniků. Francouzi jsou denně vystaveni různým povinným poplatkům a dávkám a daně jsou pouze jeden bod ze všech.

Le Figaro : Které daně máte na mysli?

V. P. : Třeba ty, které zvyšují cenu motorové nafty nebo plynu. Kupodivu je to rovněž zvýšení daní na ekologii. Ty zavedl Macronův předchůdce. Pozitivní je, že vznikly kompenzační sociální příspěvky. Co se týče tabáku, zvýšení cen bylo přehnané a kuřáky to stejně neodradilo.

LeFigaro : Jaký účinek by mohla mít změna daňového systému?

V. P.: Francouzi budou nejdříve spokojeni, protože po celý rok 2018 nebudou výdělky podléhat zvýšeným daním, ale rok 2019 bude šokem. Francouzi budou mít na výběr mezi třemi způsoby zdanění, nemluvě o regulacích, které přijdou. Daňoví poplatníci ať zleva nebo zprava, všichni se obávají důsledků. Dávají nám ostatní evropské země za vzor, ale zapomínají říci, že v jiných zemích je propočítávání individuálních daní daleko jednodušší. Nepočítám relativní neschopnost, co se týká kreditů a redukcí daní, které budou uhrazeny až za dvacet měsíců po zaplacení daně. Zaměstnání pracovníka z domova, hlídání dětí, úklid, dary pro asociace, lokální investice nebo daňové kredity pro energetické přechody.... Tyto věci se týkají milionů domácností a miliard eur. Z chyb stát pobere plody během časového limitu.

(podle Le Figaro - ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.