Déčko aneb děsní dospělí dobrým dětem

obrazek
8.8.2013 14:17
Přestože považuji televizi za přežitek minulého století, vítám, pro nadcházející podzimní deštivá dopoledne či večery u babičky či u dědy, pro své děti nový kanál veřejnoprávní televize - Déčko. Těším se a doufám, že přichází program, který stejnou měrou zahrne tu nejlepší českou pohádkovou klasiku a skutečně inteligentní zábavu pro děti dnešního světa.

Myšlenka na dětský kanál pomohla Petru Dvořákovi v roce 2011 vyhrát výběrové řízení na post generálního ředitele veřejnoprávní televize. Poslední srpnový víkend roku 2013 odstartuje nový dětský kanál ČT:D čili Déčko mimořádnou programovou nabídkou, od pondělí 2. září bude již vysílat podle pevného schématu. 

60% nákupy, 7% český archív

Základ programu Déčka budou tvořit přehledná pásma dle věkových kategorií: dopoledne bude patřit menším předškolákům, odpoledne starším dětem, víkend bude koncipován odpočinkově pro celou rodinu. Přes dvacet procent programu mají tvořit novinky, sedm procent archiv (!) a více než šedesát nákupy (?!). "Nakupovat budeme hlavně z Evropy, jako zábavná série BBC s písničkami Děsivé dějiny, ale dobré věci má i Disney," tvrdí programový ředitel Petr Koliha. Část pořadů převezmou z ČT2, na ČT1 zůstanou velké pohádky, z nichž některé bude Déčko reprízovat, a večerníčky i Kouzelná školka poběží současně na ČT:D i ČT 2, čeká nás nová produkce a také koprodukce. Připraveny jsou čtyři nové řady večerníčků, magazín nejen o vaření Draci v hrnci, rady z etikety, hitparáda. Na klasickou seriálovou tradici a lá Arabela či Pan Tau  naváže nový seriál Špačkovi v síti času, fantasy plná triků, a příští rok sitcom se strašidly Mazalové. To jsou tituly pro hlavní čas, jenž na Déčku trvá od pěti do osmi hodin večer, kdy předá štafetu artovému kanálu. (Artový kanál, jak je z názvu patrné, bude určen již dospělým se zaměřením na kulturu a umění. O jeho koncepci či sledovanosti můžeme vést polemiky jindy.)

Na co můžeme být jako Češi skutečně hrdí, je animovaná tvorba pro děti, a proto, jak připomíná i programový ředitel Petr Koliha, máme na to, dělat velmi kvalitní dětskou televizi na evropské úrovni. V tom jsou v současné době mistři Skandinávci. Upřímně řečeno, 7% z bohatého a velmi kvalitního televizního archívu tvorby pro děti ku 60% nákupu programu z Evropy a tvorby Disneyho (kterému je mimochodem zasvěceno množství jiných dětských kanálů), ve mně vzbuzuje trochu matematické obavy, že pravděpodobnost, že v televizi při jejím nepravidelném sledování narazím na mé oblíbené Včelí medvídky, Malý televizní kabaret, Hodinu zpěvu či jinou českou dětskou televizní klasiku, je velmi velmi malá.. No necháme se překvapit, co dovede 7%!

Kterak interpretovat svět dospělých

Jako součást veřejnoprávní televize by měl i dětský kanál pokrývat množství rozmanitých žánrů: zprávy, publicistiku, sport, zábavu, hranou i animovanou tvorbu a navíc mít v podtextu vzdělávání. Důraz na vzdělávání by především mělo Déčko odlišit od ostatních dětských kanálů. V České televizi tento úkol chtějí brát dle hesla: Kdo se baví, ten se učí - tedy zásadně hrou. „Zvedneme děti ze židlí, dáme jim tipy, co podnikat, budou s námi cvičit, naučí se taneční kroky a vše pomocí pořadů, u nichž děti začnou skákat, řádit, zkrátka blbnout,“ tvrdí Koliha. Pro starší děti bude určena kombinace médií stylem, který je pro ně běžný, ačkoliv dospělí to mnohdy ještě nejsou schopní pochopit. „Dnešní děti jsou schopné paralelně sledovat vysílání televize i webové stránky, do toho dokážou na počítači hrát nějakou hru a ještě u toho telefonovat. A tomu chceme vyjít vstříc.“, jsou slova Petra Dvořáka pro idnes.cz. O roztříštěnosti pozornosti v postmoderním věku už byly také vedeny dlouhé polemiky, o tom, co taková roztříštěnost a neschopnost soustředit se na jednu věc dělá s dětskou myslí, se jistě v budoucnu ještě mnohé dozvíme, ale je-li podpora tohoto trendu úkolem i veřejnoprávní televize o tom bychom se mohli bavit již dnes.

V dětském světě stále platí skrytá pravidla, ke kterým mají šanci dostat se jen ti nejodvážnější dospělí, kteří na to dítě v sobě nezapomínají. Proto by se  mohly stát v budoucnosti sporným bodem také zprávy ze světa dospělých, které se budou vysílat každý den pět minut před večerníčkem, a na které se sám pan generální ředitel nejvíce těší. Dětem kolem desátého roku budou každodenně tlumočeny události zprostředkovávané dospělým typu „starší brácha“ jazykem a formou pro dětské uvažování přístupnými. „Myslím si totiž, že díky rodičům se k nim denní události beztoho dostávají, takže já považuju za velmi důležité, abychom jim je pomáhali pochopit.“, dodává Dvořák. Na zprávy se sama obzvlášť těším, i když tak nějak potutelně vnitřně čuji malér a jsem prozatím velmi ráda, že mé děti jsou ještě velmi malé, a nic ze světa dospěláckých zpráv a lá česká politika a drbárna a lá Iveta jim interpretovat nemusím.

katerina-vaclavu
Vystudovala Fakultu humanitních studií, obor Elektronická kultura a sémiotika. Na volné noze pracuje jako redaktorka internetových stránek. Zajímá se o filosofii člověka, umění a především literaturu.
Klíčová slova: kultura, média, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.