Do Indie pronikají další francouzské podniky

indie vlajka
11.10.2017 09:22
Je to dobré znamení toho, že vztahy mezi Francií a Indií procházejí pozitivní fází. Indický premiér, Narendra Modi, přijal v Dillí Pierra Gattaze, což je prezident společnosti Medef, který doprovázel delegaci zhruba šedesáti f šéfů francouzských podniků do Dillí, Bombaje a Bangalore. Je to poprvé, co se tolik vedoucích pracovníků francouzských podniků společně přemisťuje bez doprovodu jakéhokoliv ministra anebo prezidenta republiky.

Francouzský velvyslanec v Dillí Alexander Ziegler to velmi kvituje. Například kontrakt o prodeji 36 letadel Rafale od Dassault Aviation (skupina Dassault je mj. také vlastníkem Figara) byl podepsán v říjnu 2016. A byl to velký obchodní úspěch a také manifestace úspěchu francouzského průmyslu. Co se týče politiky, při nečekané návštěvě indického premiéra Narendry Modiho v Paříži v červnu těsně po volbách ve Francii navázali Emmanuel Macron a Narendra Modi dobré osobní vztahy. Francouzský prezident je očekáván v Indii 9. prosince, před tím navštíví ještě Čínu.

Dalším významným kontraktem bude, po prodeji letounů Rafale, kontrakt na dodávku šesti reaktorů jaderných elektráren. Tento kontrakt má velký strategicky význam. K novým výzvám, které gigant jižní Asie chce zvednout v příštích letech, bude záležet, zda Němci vyrobí dostatečný počet robotů a aut pro indický trh. Francie má rovněž globální řešení se svými velkými podniky. V následujících třiceti letech se indická společnost rozroste z 1,3 miliardy na 1,7 miliardy obyvatel. Zejména Gerard Wolc, který je prezidentem poradenské společnosti Brics Access říká, že Indie počítá s výstavbou obrovského množství městských staveb.

Projekt stavět v Indii „108 kompletních měst“, kde 300 milionů lidí nemá stále přístup k elektřině, vyvolává potřebu zvýšit výrobu elektrické energie. Stát má v plánu vyrobit 300 gigawatt elektrické kapacity navíc, a to během příštích dvaceti let, což je ekvivalent 185 nukleárních reaktorů. Narendra Modi má ambice se orientovat na výrobu energie z obnovitelných zdrojů v objemu 175 gigawattů. Aby se lépe mohlo reagovat na budouci kolosální potřeby Indie, skupina Medef shromažďuje podniky do filiálek, které spojují společnosti jako jsou Veolia a SNCF. Také dorazí odborníci na numeriku že společnosti Famoco. Nyní je ve výstavbě infrastruktury velká konkurence. Francouzi přišli o možnost výstavby vlakové tratě TGV Bombaj – Ahmedabád, kterou jim vyfoukli Japonci.

Ale Pierre Gattaz dává na vědomí, že indické potřeby jsou takového rázu, že ani Čína, ani Japonsko, ani Německo nebudou stačit je uspokojit. Co se týče Francouzů, státní sekretář, který má na starost průmyslovou politiku, pan Avhishek uznal bolestivost byrokratických procedur. Je to brzda pro investory, s čímž bojuje premiér Modi od svého zvolení před třemi lety. I přes setrvačnost v této federální demokracii 29 spolkovych zemí se věci hýbou dopředu, coz uznává většina šéfů velkých francouzských společnosti, kteří pracují v Indii.

(podle Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.