Do Londýna za uměním na Modiglianiho nebo do plovoucího muzea

london
6.6.2015 22:45
Léto se blíží a s ním i čas dovolených a cestování. Pokud se chystáte do Londýna, můžete se nechat inspirovat a navštívit místní galerii Estorick Collection, která připravila zajímavou výstavu věnovanou Amedeu Modiglianimu nazvanou jednoduše Modigliani: Jedinečný umělecký ohlas.

Expozice je výjimečná především tím, že se nesoustředí na Modiglianiho známé olejomalby, nýbrž na kresby a přípravné skici. Jedinou olejomalbou, kterou v Estorick Collection návštěvník najde, je dílo Hlava muže z roku 1919, kterou umělec vytvořil rok před svou smrtí. Obraz je součástí stálé expozice galerie.

Amedeo Modigliani ( 1884 – 1920) je italským malířem a sochařem, který ačkoliv zemřel v pouhých 36 letech, vytvořil více než tři stovky obrazů s nezaměnitelným rukopisem. Typické jsou pro něj prodloužené, hladké obrysové linie tváří a nehybná krása modelů, kterou vnesl do expresionismu nový prvek jemného erotična. Modigliani byl klasickým ztělesněním mladého bohéma, který ač žil vyčerpávajícím životem a prakticky neustále skicoval a maloval. Právě díky skicám, na které se londýnská galerie zaměřila, je možno vysledovat jeho duchovní a stylistický vývoj zobrazení lidské tváře.

„Výstava zahrnuje i několik děl ze sbírky Modiglianiho blízkého přítele Paula Alexandra, jednoho z mála raných patronů, včetně kousků ze soukromých sbírek. Většinou se jedná o kresby z počátku let Modiglianiho kariéry, poskytující fascinující a odhalující vhled do umělcova stylu nezaměnitelného pro svou čistotu, jednoduchost a eleganci,“ říká kurátor výstavy, kterou můžete navštívit do 28. června.

Křižník Belfast jako umělecký prostor

Když už budete v Londýně, můžete zavítat k Temži, kde naproti Tower Bridge kotví křižník Belfast, jenž je součástí Imperiálního válečného muzea. Nejen, že prohlídka samotné válečné lodi stojí za vidění, ale navíc tyto prostory momentálně hostí výtvarnou instalaci umělce Hewa Lockeho s názvem Turisté. Při návštěvě křižíku se ocitnete o padesát let zpět, v době, kdy Belfast absolvoval svou poslední plavbu, během které navštívil ostrov v karibském moři Trinidad, kam připlul pár měsíců po skončení místního tradičního karnevalu. Tři měsíce po jeho odplutí získal Trinidad samostatnost. Hew Locke se nechal těmito událostmi inspirovat a připravil instalaci, ve které si trochu upravil dějiny. Najednou jste totiž na Belfastu v čase, kdy kotvil na Trinidadu v době karnevalu, na který se námořníci připravují. Název výstavy Turisté je tedy ironický, námořníci nedorazili na ostrov jako turisté a Belfast nikdy nebyl výletní lodí. Mnohé z postav jsou inspirovány postavami z Trinidadu. Nechybí ani lebky a kostry, které mají poukázat na zranitelnost námořníků. Většina figurín je navíc oblečena do karnevalových masek, obličeje některých námořníků navíc karnevalová tetování. Výstavu je možno zhlédnout až do 7. září.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.