Drahošovi roste podpora, Zemanovi klesá

zeman drahoš
5.10.2017 11:40
Podle agentury Median roste podpora Jiřího Drahoše a také nepřijatelnost Miloše Zemana. Dle volebního modelu společnosti Median by pak J. Drahoš v přímém souboji M. Zemana dokonce porazil.

Volební vítězství M. Zemana v nadcházejících prezidentských volbách přestává být tak jisté, jak se ještě před pár měsíci zdálo. V průzkumu agentury Median, který se uskutečnil 31. 8. – 25. 9. 2017 uvedlo 57 % dotázaných, že je pro ně M. Zeman nepřijatelným kandidátem. (Zajímavé je, že v době 4. – 14. 9. ,kdy probíhal také průzkum CVVM, dle kterého je M. Zeman důvěryhodným pro 51 % dotázaných a nedůvěryhodným pro 46 % dotázaných.)

Volbu M. Zemana v prvním kole prezidentských voleb podle nejnovějšího průzkumu agentury Median zvažuje 27 % dotázaných, pro dalších 16 % by byl M. Zeman přijatelným kandidátem, ale pro zbývajících 57 % dotázaných je M. Zeman nepřijatelný.

Volbu J. Drahoše v období šetření zvažovalo 24 % dotázaných, tedy méně dotázaných než v případě M. Zemana, ale přijatelný by byl pro dalších 31 % dotázaných. Nepřijatelný pak pro 22 % dotázaných a zbylých 23 % dotázaných se u J. Drahoše nedokázalo rozhodnout nijak.

Pokud porovnáme nejnovější čísla z průzkumu Medianu s průzkumem červnovým, vidíme, že na straně M. Zemana mírně ubývá lidí, kteří jej zvažují jako svou možnou volbu v prvním kole prezidentských voleb, stejně jako mírně ubývá těch, pro které je M. Zeman přijatelným kandidátem, a na druhé straně přibývá těch, pro které je kandidátem nepřijatelným. (v červnu by volbu M. Zemana v prvním kole zvažovalo 28 % dotázaných, přijatelným kandidátem by byl pro 17 % dotázaných a nepřijatelným naopak pro 55 % dotázaných.)

U Jiřího Drahoše pak Median zaznamenává opačný vývoj. Podle červnového průzkumu by volbu J. Drahoše zvažovalo 20 % dotázaných, pro 30 % by byl přijatelným kandidátem a pro 30 % byl v červnu nepřijatelný. U J. Drahoše tak vidíme zřetelný příbytek těch, kteří by v prvním kole prezidentských voleb zvažovali jeho volbu, a na druhé straně úbytek těch, pro které je Drahoš nepřijatelný.

Median se také opět zaměřil na zjištění toho, jak by se lidé rozhodovali ve druhém kole, a nabídl voličům různé možné duely kandidátů. V hypotetickém duelu Zeman x Drahoš by pak podle Medianu dokonce zvítězil druhý jmenovaný, který by získal 55,5 % hlasů. M Zeman by získal 44,5.

Median také ukazuje, že ve druhém kole by byl Zemanovi silným soupeřem také M. Horáček, kterému se ve volbě v prvním kole však dva nejsilnější kandidáti čím dál víc vzdalují. V hypotetickém souboji Zeman v s.Horáček, by podle Medianu sice M. Horáček odešel z volby poražený, a to s 47,5 % získaných hlasů (pro M. Zemana by hlasovalo 52,5 % voličů), ale jak je vidět, byl by výsledek opravdu těsný…

V hypotetických modelech druhého kola tedy M. Zeman oproti červnu oslabil o 2 procentní body, které naopak přibyly na straně J. Drahoše. O 2,5 % méně hlasů oproti červnu by M. Zeman získal také v souboji s M. Horáčkem.

Je také třeba si všimnout, že pokud jde o druhé kolo prezidentské volby a hypotetický model souboje Zeman x Drahoš, má J. Drahoš na své straně vyšší počet zcela rozhodnutých voličů, a to 32 %. Na straně M. Zemana je v tomto případě pevně rozhodnuto 28 % dotázaných.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Zjednodušeně lze napsat, že prezidentské volby budou probíhat podle stejného schema jako volby do dolní sněmovny. Na protestní straně velká část hnutí ANO, většina SPD a KSČM, tady se omlouvám stranám s potenciálně menším ziskem. Na straně druhé TOP-09, lidovci a Zelení. Částečně rozděleno bude voličstvo ČSSD a ODS, ale většina bude volit proti M.Zemanovi. Otázkou je, jak předpokládané pověření A.Babiše sestavením vlády a vlastní šachy povolebních jednání, ovlivní prezidentské volby. I s ohledem na nálady ve společnosti, zejména kritiku Bruselu a odpor proti migraci, se domnívám, že stávající prezident svůj post obhájí.