Dubaj – město superlativů

dubaj
3.1.2018 08:58
Emirát, který staví nejvyšší budovu na světě a stále rozšiřuje své projekty. Když poznáme současnou Dubaj, těžko věřit, že město je tak mladé. První objev nafty byl v šedesátých letech a první rozvoj města začal teprve před 15 lety. Dnešní obyvatelstvo čítá 2,65 milionů, a z toho je 91 % cizinců.

Emirát, který je součástí Spojených arabských emirátů, je s nimi v dobrém vztahu a kvituje, že například staví umělé ostrovy a stavby různých forem, jako je Palmový ostrov anebo umělá sjezdovka. Dubaj dobře pamatoval i na zábavu: například týden orlojů, závody v golfu, stálý letecký salon s helikoptérami, kde si turista s odborníkem může zkusit ledacos, od řízení helikoptéry, přes seskok padákem a jiné. Týdny národních obrazů, které si můžete koupit. Pochopitelně je zde i salon aut, bezpečnostně velmi dobře zajištěný, kde si na okruhu spolu s instruktorem můžete vyzkoušet cokoliv. Například rychlou jízdu na čas s klíčováním v davu aut, mokrý povrch, sněhový povrch, a zatímco se lidé baví, uzavírají se a podepisují velké kontrakty a smlouvy...

Emirát zaujal významné místo na mezinárodní ekonomické scéně, letiště v Dubaji je jedním z nejfrekventovanějších na světě, například ve spojení s Londýnem se očekává v roce 2020 počet 220 milionů cestujících. Letiště zaujímá mezi Evropou a Asií strategickou pozici. Je ceněno dodavateli a cizinci, kteří zde žijí. I přes velmi horké klima, které nutí být v klimatizovaných prostorech „ekonomika je dost houževnatá ve vztahu ke krizím finančním, technologickým a mediálním“. Dubaj před časem musela projít vážnou krizí ekonomického růstu a Abú Dabí přispěchalo na pomoc svému turbulentnímu sousedu.

Nejvyšší budova Creek Tower bude fungovat od roku 2020 s výškou 1 km. Rok dokončení věže nebyl vybrán jen tak nahodou, ale protože v tomto roce se bude konat v zemi světová výstava. V současné době staví Dubaj infrastrukturu: další silnice, metro, další školy a léčebná zařízení, aby bylo vidět, že nejde o planá slova, ale o splnění velkých ambicí rozvoje.

Trh s nemovitostmi je mezinárodní: během posledních 18 měsíců již příslušníci 227 národností investovali v Dubaji. Vede Čína, která v Emirátech investuje nejvíce, dále je to Indie a Pákistán. Ceny nemovitostí se snížily o 8 procent a to během posledních dvou let. Knight Frank z Global review nepředpokládá zvýšení cen v následujících letech, spíše sází na stabilizaci trhu nemovitostí. Což se týká rovněž projektů umělých ostrovů.

(z deníku Le Figaro) (zp)

Vaše věc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.