Dubnové volební preference podle SANEP

sanep logo
22.4.2021 16:29
Agentura pro výzkum veřejného mínění SANEP je známá především originální metodou sběru dat a velkými vzorky respondentů. SANEP provedl průzkum veřejného mínění, aby zjistil volební preference politických stran v období 15. – 21. 4. 2021 na vzorku dvou tisíc dotázaných. Ti podle SANEP představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku nad 18 let.

Oproti předchozímu průzkumu v březnu dochází podle SANEP v dubnu k jistým korekcím. Nejvýznamnější změnou je pokles volební podpory hnutí ANO z březnových 26,2% na dubnových 23,9%, tedy o něco více než o dvě procenta. To je poměrně závažný pokles voličské podpory. Hnutí ANO však zůstává na druhém místě poměrně těsně za předvolební koalicí Pirátů a hnutí STAN. Tato koalice by podle SANEP v dubnu získala 26,4% voličů. Tedy zhruba tolik, jako jí předpovídal březnový průzkum této agentury (26,1%).

Na třetím místě v pořadí v průzkumu je s 17,7% předvolební koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Také koalice SPOLU v podstatě se svými čísly v průzkumu meziměsíčně stagnuje (březen: 17,9%).

Na čtvrtém místě v průzkumu SANEP je SPD s 10,5% podpory, což je zhruba stejně (10,3%) jako v předchozím měsíci. Okamurova SPD si tedy udržuje slušnou volební podporu kolem jedné desetiny voličů.

Na dalším místě v průzkumu SANEP jsou komunisté, kteří by ve volbách do sněmovny, pokud by se konaly v dubnu, získali 5,7%. To je o něco méně, nežli ukazovaly volební preference této strany v březnu (6,3%).

Také druhá levicová strana, ČSSD, by měla meziměsíčně o něco nižší volební preference. V dubnu by dosáhla na 5,1%. To je snížení menší, než kolik bych předpokládal s ohledem na ostrou předsjezdovou diskusi proběhlou v rámci ČSSD. Zdá se tedy, že voliči ČSSD jsou spokojeni s výsledkem sjezdu a že by se preference této strany mohly stabilizovat a postupně i zvyšovat.

Za sociální demokracií podle SANEP skončilo mimoparlamentní spojenectví politických stran Trikolóra, Svobodní a Soukromníci s 5% voličské podpory. Pokud vývoj tohoto nového volebního bloku potvrdí i další průzkumy jiných agentur a za měsíc i průzkum agentury SANEP, byl by to zajímavý politický průlom.

Osobně si ale myslím, s ohledem na anoncované ukončení politické dráhy Václava Klause ml., který stál v čele Trikolóry, že ambice tohoto volebního uskupení budou v příštích týdnech a měsících poněkud nižší.

V každém případě čísla ČSSD, i když se jedná o hru malých čísel, jsou lepší, nežli jsem předpokládal. 

Uvidíme také, co udělají s volebními preferencemi jednotlivých stran dopady kauzy Vrbětice a postoje jednotlivých stran v rámci této kauzy. Je potřeba připomenout, že levicoví voliči bývali v nedávné minulosti vždy spíše proruští. A nemyslím, že se to příliš změnilo. V posledních volbách tito lidé volili hnutí ANO, ČSSD a komunisty. Uvidíme, jak se tito voliči postaví k poslední závažné politické kauze.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.