Duka miluje Krista − nemiluje křesťany

pelc vladimír
17.7.2018 07:54
V rámci divadelního festivalu Divadelní svět Brno uvedlo Divadlo Husa na provázku divadelní inscenaci „Naše násilí a vaše násilí“. Inscenace vzbudila vášně; kladné i záporné. Vyvolala též politickou trapárnu, kterou stvořil kardinál D. Duka.

Kardinál Dominik Duka podal pod svým občanským jménem Jaroslav Václav Duka u Městského soudu v Brně žalobu. Týká se inscenace „Naše násilí a vaše násilí“ (autor hry Mladinsko Gledališč, režisér inscenace Oliver Frljić; v květnu uvedl festival Divadelní svět Brno 2018).

D. Duka prý miluje Krista. Proto podal na hru, resp. na Centrum experimentálního divadla, jež Divadlo Husa na provázku spravuje, žalobu. Důvod? Postava sestupující z kříže, může jít o obraz znázorňující Krista, znásilní muslimku; a to prý zasáhlo do vyznání pana Duky. V osmdesátiminutové inscenaci jsou četné přepjaté obrazy, např. jak teroristé/islamisté vraždí své (křesťanské) zajatce střelou do týlu, nebo podříznutím krku. Tyto vraždy však do vyznání pana Duky nijak nezasáhly. I když obětmi islamistických teroristů byli křesťané. Kardinál D. Duka totiž miluje Krista; nemiluje však křesťany.

Další nekvalifikovanou trapárnou je požadavek D. Duky, aby soud rozhodl, zda uvedená inscenace je uměním. Marně brouzdám v části své paměti věnované dějinám umění – pokud vím, tak nikoho taková hloupost, totiž chtít na soudu, aby rozhodl, zda to či ono je či není uměním, dosud nenapadla; ani v tuzemsku, ani v zahraničí. O tom, co je umění, žádný soud přece rozhodnout nemůže. O tom, co je, nebo není umění, rozhodují především diváci, čtenáři atp., a to většinou v delším časovém horizontu; v minulém článku jsem uváděl příklad impresionismu – než byl přijat jako umění, tak to také pár let trvalo.

Myslím, že tato trapárna pana D. Duky přeroste v rozlehlejší petiční akci a protesty militantních katolíků, avšak nikoli křesťanů; protesty, které budou mít jediný cíl: Odvrátit pozornost veřejnosti od problémů katolické církve (rozsáhlé, mnohdy pedofilní homosexuality v ní), a působit na veřejné mínění a poslance a senátory, aby návrh zákona na zdaňování finančních tzv. restitučních náhrad schválen nebyl.

Pan Duka totiž miluje Krista. Nemiluje však křesťany.

Viz též:

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/vasenase-nasili-nase-nepochopeni

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.