EET nás nespasí

eet
22.11.2016 18:18
Elektronická evidence tržeb (EET) je jistě správný počin, ale pokud zůstane osamocený, ke znatelně vyššímu výběru daní ani k potlačení šedé ekonomiky nepovede.

V reklamách na EET se dozvídáme o tom, že díky evidenci přibude ve státní kase až 18 miliard korun, ale mnozí ekonomové předpokládají, že zavedení EET bude mít na zmenšení objemu šedé ekonomiky jen nepatrný vliv, protože živnostníci zkrátka nejsou jedinou skupinou, která šedou ekonomiku vytváří. Dokud ČR nebude mít v ruce účinný nástroj k boji proti daňovým rájům, šedá ekonomika stále pokvete.

Ministr financí Babiš však debatami o zavádění opatření proti daňovým rájům čas neztrácí. Přitom by mu nic nebránilo iniciovat na evropské úrovni taková opatření, která by vedla k omezení daňových rájů… Zdá se tak, že šedá ekonomika A. Babišovi vadí pouze v některých případech. Přitom do daňových rájů podle odborných odhadů z ČR zmizí až 60 miliard korun ročně. A šedesát miliard je přeci jen několikanásobně více než 18 miliard, kterým dělá Babiš reklamu.

A stejně tak jako Babiš ignoruje potřebu boje proti daňovým rájům, nechce také ani slyšet o zavedení II. sazby korporátní daně pro největší české firmy, které ve svém oboru často působí jako oligopoly. A to přesto, že Česká republika patří mezi zeměmi mezi ty, z nichž ročně odchází na dividendách do zahraničí k poměru k HDP nejvyšší částky, a odliv výnosů z ČR dokonce od roku 2005 převyšuje příliv zahraničních investic.

Z ČR každoročně na dividendách odchází do zahraničí více než 5 % HDP. (Více odchází pouze z Malty a Irska). Pokud se podíváme na čisté příjemce peněz z dividend, vidíme, že jsou jimi nejbohatší státy EU: Německo, Velká Británie, Švédsko, Francie či Holandsko… Proč A. Babiš, nejlepší ministr financí států emerging markets, stojí o to, aby Česká republika dotovala mnohem bohatší státy, než je ČR, a nesnaží se z oněch zhruba 300 miliard korun, které každý rok tímto způsobem odcházejí z republiky, alespoň 50 – 60 miliard korun zadržet pro český rozpočet?

Odpověď je jednoduchá. Pokud by došlo k zavedení korporátní daně pro největší české firmy, dotklo by se to také společnosti Agrofert, která ministru Babišovi patří. Za 60 miliard korun bychom sice postavili třikrát více škol, vybavili třikrát více nemocnic, zaplatili třikrát více lékařů, vybudovali třikrát více parků atd., než za peníze, které se podle ministerstva financí mají vybrat do státní kasy po zavedení EET, ale část, i když třeba nepatrná, z těch šedesáti miliard by šla také z kapsy A. Babiše. A to je zřejmě limit, který „Chceme lepší Česko“ Babiš překročit nehodlá. Veřejnosti pak tento svůj odpor prodává jako nechuť zvyšovat daně a lidé jeho „vysvětlení“ díky jeho dobrému marketingu beze všeho přijímají…

Je na ostatních dvou vládních stranách, zda ministra financí Babiše budou s tímto jeho konfliktem zájmů, kterým české ekonomice vyloženě škodí, konfrontovat, nebo budou tuto oblast přecházet bez povšimnutí, či maximálně konstatováním toho, že uvažování o zavedení II. sazby korporátní daně pro největší firmy je utopie…


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Základní myšlenka EET by (snad!) mohla být dobrá. Ale to provedení? Že to (možná?) donutí některé nepoctivce konečně platit řádně daně? To by správné bylo. Horší je, že to i poctivce připraví o desetitisíce navíc. Za co?

Korektní by bylo, kdyby to proběhlo trochu lidsky. Například: kdyby ministerstvo nabídlo uživatelům software pro tuto agendu zdarma (agenda je ve prospěch ministerstva - ergo software platí ministr!). Dalším problémem je nestydatě předražené a pomalé připojení k internetu. Proč má hospodský pokaždé čekat půl minuty na odezvu od finančáků, kde by vteřina odezvy byla žádoucí a technicky možná? A ještě aby za to platil desetitisíce?

Kdo se diví zdražování, když tuhle finanční dardu přece musí někdo zaplatit? Opravdu si myslíte, že jsou všichni zloději, kteří mají nasysleny statisíce? A že to ty menší potopí? To neznamená, že by kradli, naopak - teď prostě nemají na tak drahý, až předražený špás!

Neměla by být finanční stránka hrazena tím, v čí prospěch se jedná?

ps

Hned na začátku textu arojí věta, že EET je jistě správný počin... Podle mě nejde o neefektivitu EET, ale o to, aby nezůstala kapkou v moři. Samozřejmě, že by mělo jít primárně o dodržování platných zákonů. Ona je ale mezi nedodržováním zákonů a obcházením paltných zákonů vcelku tenká linka. (Nemluvě už pak o zákonech vytvořených přímo namíru zájmovým skupinám. Tam se samozejmě můžeme tvářit, že je zákon dodržován - ale že je situace v pořádku, lze už tvrdit hůře...)

duchodce

Samozřejmě, že zavedením  EET by to skončit nemělo, ale už dopředu vyvolávat určité pochybnosti o efektivitě EET, pokud nebudou následovat další opatření není dobré. Primárně by přeci mělo jít o dodržování platných zákonů.

ps

Já text nechápu jako zaměřený proti EET, ale spíše poukazující na to, že zavedení EET by nemělo být v daňové oblasti posledním krokem a že zde jsou zkrátka místa, odkud z české ekonomiky utíká ještě více peněz. -jinými slovy tedy -je správně, že je zaměstnanec, který krade hřebíky, chycen a postižen, ale snahy by jen u toho zaměstnance končit neměly...

duchodce

Bylo by dobré nemíchat dvě zcela odlišné věci. To, že z Česka v podobě zisků odtékají obří částky je sice nepříjemné (tak jsme si  to sami hloupě nastavili), ale nikoli nezákonné. Ve druhém případě se sice má jednat o značně menší částku, zároveň však převážně o čistě kriminální činnost. Je to stejné, jako kdyby zaměstnanec v nějaké firmě, který byl chycen při krádeži krabice hřebíků, se hájil tím, že ředitel taky používá služební vozidlo i k soukromým účelům a dokud ředitel nezačne za soukromé jízdy platit, tak hřebíky nevrátí.   

klokan

...,,při naprostém splynutí všeho světského se světovým názorem spadá pod kontrolu vrchnosti automaticky napříště i každý nejsoukromnější životní projev, výslovně je uloženo biřicům konzistoře, bedlivě sledovat život jednoho každého občana. Nic nesmí uniknout jejich pozornosti, a to nejen každé slovo vyřčené, nýbrž je nutno bdít i nad stanovisky a názory."

                                                                                                        Stefan Zweig. Svědomí proti násilí.  

 Pohleďme kupříkladu.  S jakou kalvínskou úporností jsou fanatickým oligarchou a jeho spol. záváděna restriktivní opatření od povinného nošení reflexivních prvků chodci,úředních kontrol kotlů, přes povinné EET živnostníků, povinné nošení očipovaných občanských průkazů k RFID čipům implantovaným do lidských organismů. Zkrátka disciplína vy kluci pitomí musí bejt.