Evropské nákupy americké sóji se ztrojnásobily

soja
20.8.2018 08:01
Evropská unie zvýšila v červenci 2018 oproti červenci 2017 dovoz americké sóji o 283%, což je téměř trojnásobek loňského objemu, oznámila Evropská komise. Jde o obchod výhodný pro obě strany: jak pro Evropu, tak pro Spojené státy.

Nadšený byl i Jean – Claude Juncker, předseda Evropské komise, který se dostavil 25. 7. do Washingtonu, kde dojednal obchodní příměří s Donaldem Trumpem. Každopádně Juncker s velkou neurčitostí předstíral, že sója představuje výjimku a že nebyly jiné debaty o ostatních zemědělských produktech, na což Bílý dům vznáší námitky.

Společná deklarace z 25. 7. umožnila odložit vyšší cla na auta evropských značek, kterými vyhrožoval Washington. Pro Trumpa koupě velkých objemů sóji Evropskou unii je zásadní otázkou, protože nahrazuje ukončení dovozů sóji do Číny. Američtí zemědělci, kteří tradičně podporují republikánskou stranu, jsou první, komu se ulevilo. Evropská komise ze své pozice upřesnila ve svém komuniké, že „Americké ceny sóji a mouky ze sóji jsou v současné době nejvíce konkurenceschopné na trhu a představují atraktivní řešení pro dovozy a evropské výrobce masa“.

Všechny pohledy nyní míří k čínsko-americkému sporu a hrozbě Donalda Trumpa vnucovat 25 % cla na každých 200 mld. dolarů čínských výrobků.

(podle Le Figaro -ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Leo K

Bodejť by americká soja nebyla kokurence schopná. Vždyť je (vedle kukuřice, ječmene, arašídů a bavlny) dotovaná federálním rozpočtem - přímými platbami a národními vyrovnávacími platbami. Jde o tak zvaný Program transformace zemědělského trhu. Vedlejším dopadem jsou například ceny kukuřice pod výrobními náklady.