„Experimentální“ průzkum potápí levici

lide
28.4.2014 10:03
Minulý týden zveřejněný průzkum, pod kterým je podepsaný dlouholetý specialista na předvolební průzkumy Dr. Herzmann, přináší svědectví o překvapivě nízké podpoře levicových stran. Prezentuje daleko nižší volební zisky ČSSD, KSČM a LEV 21 než zřejmě dosud jediný porovnatelný průzkum agentury SANEP. Za neohroženého vítěze s úctyhodným náskokem pasuje Babišovo ANO, favorizuje Okamurův Úsvit a signalizuje poměrně příznivý výsledek pro TOP09 a ODS. Čtenář by tak lehce mohl nabýt dojmu, že volby do EP levicové voliče nezajímají.

Vzhledem k tomu, že před Eurovolbami se veřejnoprávní média, celkem nezvykle v rozporu s praxí užívanou v posledních letech, neodhodlala masírovat koncesionáře záplavou průzkumů ve vlastní režii, má Herzmannův počin svou váhu. Jakožto jeden z mála, který se před květnovými volbami odhodlal změřit aktuální preference, může významně promlouvat do předvolebního zvažování českých voličů. Ostatně, vždyť od toho průzkumy přece jsou, jak jistě pozorně vnímají straničtí PR experti.

Zajímavé je, že se zjištěné údaje významně liší od výsledků o týden dříve zveřejněného průzkumu agentury SANEP. Právě té agentury SANEP, která produkuje v posledních letech nejpřesnější průzkumy o předvolebním rozložení sil. Za zmínku stojí i fakt, že SANEP se za tímto účelem dotazuje několik tisícovek respondentů, zatímco Dr. Herzmann ve svém průzkumu oslovil pouhou pětistovku. Navíc, zřejmě díky nově zkoušené kombinované metodice výběru respondentů a dotazování, průzkum neváhá v úvodě tiskové zprávy nazvat experimentem. To však novináři, kteří údaje z průzkumu přebírají rádi přehlédnou, důležitá jsou přece jen ta procenta, která se objeví u té, či oné strany a hnutí, tak proč je zpochybňovat?

Čtenář, divák nebo posluchač se tak dozvídá, že daleko největším favoritem voleb je ANO a ČSSD se na něj nechytá ani náhodou. KSČM, která má dlouhodobě nejstabilnější voličskou základnu, nejdisciplinovanější voliče a opakovaně v průzkumech a volbách dosahuje 15 %, se při odhadované volební účasti 32,4 % (což by mělo straně s věrnými voliči naopak prospět) propadá k 11 %. Strana LEV 21, která v posledním průzkumu SANEP dosahovala podpory 4 % voličů a o měsíc dříve atakovala hranici 5 %, má podle Herzmanna pouhé procento. Úsvit Tomio Okamury však dosahuje trojnásobku toho na co svým průzkumem přišel pár dnů předtím SANEP.

Vskutku podivuhodné rozdíly. Pro přehlednější srovnání přikládáme tabulku:

 

SANEP 17.4.2014

Herzmann 22.4.2014

rozdíl

ANO 2011

23,2

22,2

- 1,0

ČSSD

20,1

14,1

- 6,0

KSČM

14,5

11,1

- 3,4

TOP 09

8,2

9,6

+1,4

ODS

5,4

7,6

+2,2

KDU-ČSL

5,2

3,8

-1,4

LEV 21

4,0

1

-3,0

Úsvit

3,2

8,9

+5,7

Česká pirátská

3,2

3,4

+0,2

Strana zelených

2,9

2,9

0

Ve zprávě z průzkumu Dr. Herzmanna se zmiňuje poměrně velká připravenost příznivců ANO a Úsvit účastnit se voleb. Prezentovaná čísla však říkají spíše to, že levicoví voliči na volby do EP z velké části kašlou – je tomu opravdu tak?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.