Fantazie ministrů zahraničí zemí EU

russia syria
13.10.2015 14:06
Šéfové diplomacií zemí EU se sešli v Lucemburku, aby podebatovali mj. o situaci v Sýrii. Na rozdíl od předsedy Evropské komise J.–C. Junckera zřejmě vůbec nepochopili, co se v posledních dvou týdnech v Sýrii stalo a jaké to má důsledky.

Vstupem Ruska na syrské bojiště byl politický vliv EU v oblasti Středního východu eliminován až k bezvýznamnosti. Přitom zejména západní Evropu – na rozdíl od Američanů – musí zajímat plynulé zásobování ropou a zemním plynem.

Zdá se, že ruské letecké útoky jsou podstatně efektivnější, nežli byly a jsou letecké útoky Američanů a jejich spojenců.

Politici EU stále žvaní cosi o „umírněné opozici“ v Sýrii, která a podle řady z nich před pár týdny již neexistovala. Snaží se Rusku dávat nové a nové podmínky pro působení v Sýrii, které toto pochopitelně s přehledem ignoruje.

A většina ministrů zahraničí si neuvědomuje zejména to, že na Středním východě a v oblasti Perského zálivu dochází k významnému přeskupování sil. Jde o vytváření nové mocenské osy Teherán – Bagdád – Damašek, s podporou Ruska (a pravděpodobně i Číny, jejíž letadlová loď je nedaleko od břehů Sýrie ve Středozemním moři). Chápu proto nervozitu těch, kterým „někdo“ (Rusové) rozkopal bábovičky.

To nejrozumnější, co by Američané a EU mohli v nastalé situaci udělat, je spolupráce s Ruskem v boji proti Islámskému státu. A tím si udržet alespoň nějaký vliv na budoucí vývoj v oblasti.

(jip)

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.