FAZ: Kyjevská vláda nepřežije tento rok

jacenuk juncker
8.1.2016 01:35
Jestliže tak seriozní a konzervativní noviny, jako jsou Frankfurter Allgemeine Zeitung, píší, že vláda v Kyjevě velmi pravděpodobně nepřežije tento rok, můžeme vycházet z toho, že je to názor, který je velmi blízký německým vládním kruhům. Přesněji tedy jejich konzervativní části, tzn. především politikům křesťansko-demokratické unie.

USA, a v závěsu jako jejich věrný pejsek na obojku také špičky EU, před dvěma lety přistoupily k destrukci Janukovyčovy vlády v Kyjevě. Činily tak pod velkolepými hesly o demokracii a boji proti všudypřítomné korupci a za evropskou alternativu pro Ukrajinu. Dnes je Ukrajina rozštěpená. plná korupce a nespokojenosti obyvatelstva. S demokracií to také žádná sláva není a do EU má díky svému hospodářskému rozvratu dále než před dvěma lety.

 

Ve skutečnosti šlo USA geopoliticky o to, dostat Ukrajinu do svého mocenského orbitu, tak aby se časem stala jednou ze zemí NATO. A do té doby než by se to stalo, aby NATO nejprve umístilo svá vojska na Ukrajině a později posilovalo jejich přítomnost. To by znamenalo v příštích letech vybudování několika vojenských základen NATO na území Ukrajiny. A další eskalaci napětí s Ruskem.

 

Šlo také o to, zbavit Rusy jejich hlavního přístavu pro jejich černomořskou, resp. středomořskou flotilu, Sevastopolu. Tyto fantazie amerických vojenských plánovačů stály už poměrně dost peněz, ale zejména se projevily naprostým úpadkem  ukrajinského hospodářství, pádem ukrajinské měny hřivny, defaultem ukrajinské  ekonomiky a prakticky neřešitelnými finančními problémy země.

 

Je jen otázka, zda to celé stálo za to. Životní úroveň většiny obyvatelstva Ukrajiny padá dolů a, jak ukazují zcela seriozní a přesné průzkumy Gallupova ústavu, zdrcující většina Ukrajinců považuje svou životní úroveň za nejhorší za poslední desetiletí. Země EU, USA díky své vzdálenosti od Ukrajiny nic svými politickými chybami neztrácí, pokud si ukrajinských problémů nebudou všímat, těžce na to doplatí.  Zatím EU byla jen ve vleku politiky USA.

 

Představa, že je možné, aby se ukrajinské problémy vyřešily samy, je zřejmě lichá. EU pomohla zkomplikovat problémy země, a tak by měla Ukrajině pomoci je vyřešit. Anebo by aspoň měla stanovit strategii, která by se opírala o nezasahování. Ale představa, že se v předpolí EU bude prohlubovat vnitropolitická krize země s desítkami milionů obyvatel a z této země budou vycházet do východní a střední Evropy tenze a statisíce uprchlíků, je těžko akceptovatelná.

 

Zdá se, že země EU budou v krátké době sklízet plody své netečnosti vůči chybné  politice, kterou dělaly především USA ve vztahu k Ukrajině a Rusku a která k rozumnému cíli nevedla.

(jip)

 

Foto: Jaceňuk spoléhá na vyřešení problémů Kyjeva za pomoci EU.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Velmi dobré hodnocení. Když jsem sledoval situaci na Ukrajině, tak jsem se definitivně ubezpečil, že události popsané a zfilmované pod názvem "Tři dny Kondora" jsou pravdivým popisem skutečnosti. Tedy v tom, že Amíci mají skupinu specialistů, která přichází s nápady kam a s jakým  psychologickým "krytím" vpadnout. 

Zcela záměrně bylo vybráno období, kdy v Soči probíhaly ZOH. A hanebnou roli sehráli ministři zahraničních věcí Francie, Německa a Polska. Smlouvou, která neplatila ani jeden den.  Přišoural se tam náš Hajnej - hrábě SchwaNzenberk. Jsem přesvědčen o tom, že plánovači dobře věděli toto: Rusové by Putinovi nikdy neodpustili anexi (ono by se to sice jmenovalo jinak)  Krymu Američany. Také kvůli ohromné statečnosti jejich předků, kteří zde bránili Sevastopol neuvěřitelným způsobem.