Francie víc zdaní příjmy

18.11.2010 15:33
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy navrhuje zrušit daňové stropy a zvýšit zdanění kapitálových zisků a slibuje si od toho 3 miliardy euro (70 miliard korun) do rozpočtu navíc. „Udělali jsme chybu v minulých letech, když jsme zdaňovali dědictví, místo abychom lépe zdanili příjmy z tohoto majetku a z kapitálových zisků,“ sdělil Sarkozy poslancům vládní většiny. Informuje o tom list Les Echo. Prezident uvedl, že chce také zrušit strop pro zdanění nejvyšších příjmů a kompenzovat to zrušením majetkové daně.

Daň z majetku („solidární daň z majetku“ ISF) se platí z hodnoty nad 0,8 milionu euro (pro majetek, na který se nevztahuje daň z nemovitostí a bydlení). Až dosud má Francie jednu z nejvyšších daní z majetku na světě. Sazba je progresívní od 0,55 procenta pro majetky nad dolní hranicí až po 1,8 procenta pro majetky nad 16,5 milionu euro. Znamená to, že z majetku 20 milionů korun se zaplatí něco přes sto tisíc, ale z každé miliardy korun už daňová povinnost vzroste na 18 milionů korun ročně. Francouzi tuto daň platí z veškerého majetku, tedy i zahraničního. Vztahuje se i na nerezidenty, ale ti platí jen z majetku ve Francii. Existuje však spousta výjimek a triků, jak povinnost obejít. Proto se o zrušení této daně uvažuje už déle.

Je však otázka, jak budou definovány zdaňované příjmy z majetku, aby to nezpůsobilo přesun investic do majetku, který žádné příjmy nenese. Podle listu Les Echo, Francie pozorně studuje zejména nizozemský model zahrnující i „teoretické příjmy“, který počítá s podílem na příjmech očekávaných v budoucnosti. Proto zdaňuje také vlastnictví akcií nebo pravidelné vklady. Vedle toho se zřejmě bude zvažovat také zvýšení daně z nemovitostí.
 
Francouzi mají progresívní i daň z příjmů, to znamená, že vyšší příjmy jsou zdaňovány vyšším procentem, jak to bylo u nás do roku 2007. Míra progrese je však mnohem strmější, což je ostatně v Evropě obvyklé. U příjmů do našich 30 tisíc měsíčně je ve Francii zdanění srovnatelné s tím naším, kolem 20 procent (když započteme i náš superhrubý nesmysl). Zato u příjmů nad 100 tisíc měsíčně už daňová povinnost narůstá na téměř 50 procent.
 
zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.