Galerii Trafačka nahradilo nové multikulturní centrum Prám

pram
30.4.2015 10:05
V prostorách bývalé galerie Trafo v pražských Vysočanech bylo minulý týden slavnostně otevřeno nové multikulturní centrum pro současné mladé umění. Cílem spolku Prám, který tvoří dvanáct absolventů AVU a UMPRUM, je proměnit se v živnou půdu pro současné umění ve všech formách.

Mladí umělci by rádi v novém prostoru vytvořili místo pro mezinárodní konfrontaci a podporu autentického a alternativního vzdělávání. „Prám chce budovat synergické místo, kde se lidé svobodně obohacují a sdílí zkušenosti skrze dialog, umění a kreativitu. Naším posláním je poskytovat zázemí mladému alternativnímu umění napříč uměleckým spektrem a podporovat nezávislé tvůrce,“ shodují se členové Prámu.

Centrum Prám nahradilo v nově zrekonstruovaném objektu Trafo galerii sídlící v budově, která vznikla v 30. letech minulého století jako zařízení elektrického rozvodu. Trafačka, jak se Trafo galerii přezdívalo, ukončila své působení ve Vysočanech na konci loňského roku. Galerie se v minulosti proslavila zejména hostováním streetartových výtvarníků. Vystavovala zde dokonce i americká fotografka Martha Cooper, která patřila k prvním umělcům, kteří za oceánem mapovali grafiiti a hiphopovou scénu v 70. a 80. letech. Členové Prámu by právě na aktivity Trafačky rádi navázali.

Trafo galerii se říkávalo také Chrám svobody, podle podtitulu časoměrného dokumentu Saši Dlouhého a Romana Vávry. Ti ve svém filmu krásně zachytili proměnu Trafačky od prázdné tovární haly v zavedenou galerii se zaměřením na street art, graffiti a konceptuální umění. Je pravdou, že k nové podobě Vysočan, které v posledních letech změnily díky developerům razantně svou tvář, nový umělecký prostor více zapadá. Trafačka ve své naturální podobě by se nejspíš s novou tváří této pražské čtvrti plné novostaveb a přilehlého obchodního centra tak nějak nesžila. Nebo naopak – okolí by se nesžilo se streetartovým prostorem? Odpověď ať si najde každý sám. Každopádně jakýkoliv promyšlený prostor, který dává šanci mladým umělcům tvořit, prezentovat se nebo být jen místem ke sdílení nápadů, je dobré podpořit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.