Giscard d´Estaing udělil cenu A. Tocqueville Henry Kissingerovi

kissinger breznev
8.7.2018 10:09
„Vzpomínám si na jednu z cest do Číny. Jdu po bulváru a najednou Vás náhodně vidím! Je to hodně zvláštní v zemi, která čítala více než miliardu obyvatel“, prohlásil bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d´Estaing (92 let), dívajíc se na svého přítele Henryho Kissingera (95 let), který ho s úžasem poslouchal. „Považuji Valéryho za učitele, který, když byl prezidentem republiky a já byl zodpovědný za americkou diplomacii, tak jsem toho hodně od něj naučil.

V té době Francie vycházela mnohem více z tradic, než my, v řízení své zahraniční politiky", řekl bývalý státní sekretář (ministr zahraničí) prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda. Francouzi byli vždy praktičtí, protože byli obklopeni po řadu století konflikty, zatímco Spojené státy nepovažovaly zahraniční politiku za extra nutnou. Minulý čtvrtek v salonech Senátu v Boffrand v Paříži přijal Henry Kissinger cenu Alexise de Tocqueville z rukou svého přítele Valéryho Giscarda d´Estainga, v přítomnosti rodiny markýze de Tocqueville.

Alexis de Tocqueville byl francouzský spisovatel, historik a významný politik (1805 – 1859), zásadový a přímý muž. V roce 1849 byl ministrem zahraničí a po nastoupení Napoleona III. (1851) k moci z politiky odešel. Ve svých dílech analyzoval politické dění a vypracoval strukturální zákonitosti dějinného vývoje na příkladu USA. Napsal dva významné svazky díla „Demokracie v Americe“. Zkoumal vztah svobody a rovnosti v demokracii, předpověděl nárůst rovnosti na úkor svobody, rozmach byrokratického centralismu a to, že Amerika a Rusko se stanou světovými velmocemi.

Tocquevilleva cena je velmi prestižní. Senátor Philippe Bas, prezident právní komise Senátu a velký obdivovatel Tocquevilla, přijal oba muže.

„Když jsem ho viděl přicházet, cítil jsem kouzlo dávných časů…a vynikající a ambiciózní současnou diplomacii, která dává přednost transformaci rivalů v partnery.“ říká Kissinger. Intelektuál a diplomat d'Estaing zaznamenal geniální intuici Kissingera, a to, že pochopil, že Francie potřebuje vztahy se Spojenými státy a zařadil je tak mezi ostatní státy, se kterými má Francie vztahy jako faktor rovnováhy.

Henry Kissinger je autorem mj. dvou významných knih: „O Číně“ a „Světový pořádek“. Spojené státy potřebují partnery. Hodila by se jim taková Francie, která by s nimi úzce spolupracovala, řekl Valéry Giscard d´Estaing. „Není žádný evropský leadership, jelikož Evropa se nemůže rozhodnout“. Není k dispozici žádný George Washington nebo Hamilton, aby se vybudovalo „Zářivé evropské místo“. Samozřejmě, že je zapotřebí znovu vybudovat rovnováhu sil, ale pouze tato rovnováha nemůže nekonečně držet stabilitu. Podstatným fundamentálním problémem je, zda jsme schopni myslet trochu dále na „univerzální systém“ jako v roce 1945 anebo zda svět bude plný konfliktů mezi vlivnými sférami, upozornil Kissinger a vyzval k zamyšlení nad multipolaritou Evropy před první světovou válkou.

(Podle Le Figaro-ZP)

 

H. Kissinger byl mistrem diplomacie, na snímku s L. Brežněvem.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.