Herbert Lom - z Prahy až do hvězdného nebe

obrazek
28.9.2012 10:36
O herci Herbertu Lomovi se mluvilo jako o nejznámějším českém herci, kterého však u nás nikdo neznal. Respektive skoro nikdo nevěděl, že se tento světoznámý herec narodil v Praze a strávil zde prvních dvaadvacet let svého života, hrál v českých filmech, např. po boku Věry Ferbasové, a studoval Univerzitu Karlovu. Jeho tvář však u nás znali všichni - ať už jako zlotřilého Cornella Brinkleyeho z Pokladu na Stříbrném jezeře nebo jako inspektora Dreyfuse ze série filmů o Růžovém panterovi. Čtvrteční zpráva jeho smrti jistě zarmoutila nejednoho filmového fandu.

Herbert Lom se narodil 11. září 1917 v Praze (tehdy tedy ještě v Rakousku-Uhersku) jako Herbert Karel Angelo Kuchačevič ze Schluderpacheru. Jméno napovídá šlechtický původ, jehož kořeny sahaly až do počátku 17. století. Dětství strávil Herbert Lom jak v Praze, tak u prarodičů na Šumavě. V Praze studoval filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a objevil se ve dvou českých filmech. Prvním z nich byl v roce 1937 film "Žena pod křížem" režiséra Vladimíra Slavínského, kde hrál Herbert Lom po boku Gustava Hilmara nebo Věry Ferbasové. O rok později si zahrál ve filmu "Boží mlýny" režiséra Václava Wassermana, a to například i vedle Jaroslava Marvana. Právě v době natáčení těchto filmů si Herbert Lom změnil své předlouhé šlechtické jméno. Příjmení Lom si našel v telefonním seznamu a zvolil jej, protože bylo nejkratší. V lednu 1939 rodina Herberta Loma kvůli nacistům tehdejší Československo opustila a zamířila k přátelům do Londýna.

V emigraci Herbert Lom navázal na svou českou hereckou zkušenost. Musel sice coby český emigrant, který neuměl pořádně anglicky, vykonávat podřadná zaměstnání. Díky stipendiím nicméně mohl po pár měsících začít studovat herectví při známém divadle Old Vic. Za války pak působil také jako hlasatel zahraničního vysílání rozhlasu BBC. Ve čtyřicátých letech hrál Herbert Lom v několika britských filmech. Kvůli svému přízvuku hrál povětšinou cizince. Jeho vzhled ho předurčoval k rolím "grázlů". Měl však i výrazný komediální talent, což dokázal například v již zmíněných filmech o Růžovém panterovi, kde sekundoval Peteru Sellersovi coby inspektoru Clouseauovi.

Herbert Lom hrál ve více než stovce filmů, a to po boku takových hvězd, jako byly Audrey Hepburnová, Shirley McLainová, Greta Garbo, Alec Guinness, Kirk Douglas (s tím si zahrál ve filmu Spartakus pod vedením režiséra Stanleyeho Kubricka), Robert Mitchum, Jack Lemmon či již zmíněný Peter Sellers. Podle jeho známých však nikdy své popularitě nepodlehl a zůstával sám sebou. Po roce 1989 zavítal několikrát do své rodné země, a to jak do Prahy, tak do Zlína, kde byl hostem Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. I přesto, že při své herecké práci mluvil výhradně angličtinou, hovořil stále také skvěle česky, což ukázal v roce 2006 při předávání filmových cen Český lev v Praze.

Herbert Lom se ve svém životě zabýval nejen filmem, skládal také hudbu, maloval a napsal několik románů. Těmi nejznámějšími jsou román "Enter a Spy" o britském dramatikovi a politikovi Christopheru Marloweovi a také "Dr. Guillotine: Bádání excentrického vědce, který předběhl svou dobu", který byl přeložen do mnoha světových jazyků včetně češtiny.

Herbert Lom byl bezesporu nejslavnějším hercem českého původu, na kterého můžeme být náležitě pyšní. Budiž mu země lehká.

macura
bývalý vedoucí PR a marketingu a tiskový mluvčí ČSSD
Klíčová slova: kultura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.