Hermanův první přešlap

obrazek
27.1.2014 09:33
Hlavní kandidát na ministra kultury poslanec D. Herman (KDU-ČSL) ještě ani nenastoupil do funkce a už má na svém kontě první přešlap. Herman se nechal slyšet, že bude chtít hradit koncesionářské poplatky od lidí, kteří nevlastní televizní či radiový přijímač. Argumentuje tím, že řada lidí, kteří mají například televizi, tento zákonný poplatek záměrně obchází. Zároveň řekl, že prý nezná nikoho (na rozdíl od autora článku), kdo by nevlastnil televizi. Na druhou stranu je jasné, že tento kuriózní plán počítá se změnou zákona o koncesionářských poplatcích, respektive s jeho novelou. A je otázkou, zda vůbec projde.

Již dříve jsem psal o tom, že D. Herman není kompetentní a způsobilý k tomu vést rozvrácené ministerstvo kultury. Dosluhující ministr Balvín se blýskl skutečným ,,majstrštykem", když odvolal v srpnu minulého roku ředitele Národního divadla, vynikajícího manažera J. Buriana v ten den, kdy měl nastoupit do funkce s tím, že prý nebylo vypsáno veřejné výběrové řízení. Kultura skutečně v této zemí utrpěla za poslední 4 roky tvrdé direkty, a není to jen prázdný výkřik. Herman je pretendentem ministra kultury jen proto, že bude ,,hlídat" církevní restituce, resp. řádné vydávání majetku církve, a že splnil svou úlohu, když ve funkci ředitele ÚSTRu plédoval za šíření nepluralitních forem bádání a přiživoval chronický antikomunismus ve veřejném diskursu. To vše samozřejmě vyhovovalo KDU-ČSL, která Hermanovi po ,,levicovém puči" v ÚSTRu hodila laso.

Herman ještě není ani ve funkci a již předkládá návrhy, které hraničí s bizarností. Ti, co nemají vlastní televizor či radio, mají platit za něco, co neexistuje a co fyzicky nemají. Stejně může Herman navrhnout, že ti, kdo nevlastní osobní automobil, budou platit každý rok povinné ručení a ještě návdavkem havarijní pojištění. Zkrátka zpoplatnit něco, co člověk nemá, neužívá a nemá z toho reálný užitek. Je to samozřejmě stejný nesmysl, který doufám Herman nemyslí vážně.

Pokud ano, tak D. Herman jen ukazuje, že nesplňuje odborné předpoklady, aby mohl vést ministerstvo, které TOP 09 v předchozích 4 letech totálně rozvrátila. Obávám se však, že Herman bude pouze pokračovat v linii, již nastolil J. Besser, A. Hanáková a J. Balvín. Snadnější je totiž bořit než tvořit, jak říkal slavný žurnalista F. Peroutka.

Foto: www.danielherman.cz


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Dobrý den, pane Duchoslave,

já tady opravdu nechci hovořit do všeho. Ale myslím, že je to přece jenom trochu jinak. Jako "člen domácnosti" vím, že tyto poplatky UŽ DÁVNO MUSÍ  platit každá domácnost. Pamatuji si, jak nám to několikrát opakoval nějaký ředitel veřejnoprávní TV (je fakt, že nevím který z mnoha to byl). A je možné, že to bylo tak i za sociku (nechci se však přít).

Ono to nějakou logiku má, to si přiznejme.  Při "naší národní vynalézavosti" by tady jinak vznikaly Kluby Skrývačů Televizorů. A na druhé straně by se toho také (jistě neradi) ujali nějací Ochotní a Schopní Exekutoři Lidoví (zkratka OSEL)   :-(  Také Laciní Advokáti by zavětřili s touto radou: I kdybyste televizor měli, tak Vám těžko mohou dokázat, že neposloucháte tu zpoplatněnou Naši Veřejnoprávní. Ta výhoda?  Až se bude mobilizovat naše domobrana, tak se svolá televizí a rozhlasem, hurá. Jsou tady jistě lidé, pro které je ten poplatek velká částka, ale doufám, že jsou v nějakém sociálním progamu.

Na druhé straně (podle mne) nějak takhle měl odpovědět nastupující ministr kultury a považuji to také jako Vy, za jeho "slabé místo" (použil jsem slabé slovo ...) Doufejme, že je to jediná slabina. Měl by to vědět. Také on, chca nechca, je členem domácnosti, přestože je to možná osamělý bývalý farář bez kuchařky.