Hrozí na Slovensku předčasné volby?

koalice sr
8.8.2017 17:01
Slovenská národní strana vypověděla včera zcela nečekaně koaliční smlouvu se svými dvěma vládními partnery. Tedy stranou Smer a stranou Most – HÍD.

Politici obou dalších vládních stran byli z podané „výpovědi“ z koaliční smlouvy zcela šokováni. Přitom tato výpověď přišla v situaci, kdy byl podroben velké veřejné kritice za způsob hospodaření s eurodotacemi slovenský ministr školství, nominant právě SNS.

Strana SNS pod vedením svého předsedy Danka v posledních letech kráčela od úspěchu k úspěchu. Překonala období, kdy nebyla zastoupena ve slovenském parlamentu. Získala v posledních parlamentních volbách slušný volební výsledek a v loňském roce se dokonce vyšvihla ve volebních preferencích, jako jediná z vládních stran přitom zaznamenala jejich růst, na senzačních 15 %. Kdeže ty loňské sněhy jsou. V současné době je ve volebních preferencích opět zpátky na 10 %, takže vedení SNS zřejmě usoudilo, že je potřeba něco udělat.

Proto pravděpodobně přišla tato nečekaná výpověď. Většina pozorovatelů a analytiků soudí, že strana jenom zkouší odolnost svých koaličních partnerů a chce si vynutit výhodnější pozici při jednáních o státním rozpočtu na příští rok a dále, že si chce vynutit větší podíl a vliv ve státní správě, nežli je tomu dosud. Po dnešním úvodním jednání bude vládní koalice pokračovat v jednání koaličních špiček na konci tohoto týdne. Pak už bude zřetelnější, jaký lze očekávat konečný výsledek. Zda to bude nějaký koaliční kuhhandl anebo zda nastane situace, kdy koaliční strany mohou dojít až k mimořádným parlamentním volbám.

Přitom podle posledních průzkumů veřejného mínění by ve volbách, pokud by proběhly nyní, neměli tři současné vládní strany šanci na to, aby získaly většinu mandátů.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.