Hudební festival Český Krumlov míří do finále

krumlov kultura
31.7.2015 09:20
Ještě celý jeden týden máte možnost navštívit Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který již po čtyřiadvacáté nabízí širokou paletu hudby v podání renomovaných umělců. I přestože hlavní hvězdu festivalu, jihokorejskou sopranistku Sumi Jo, již nestihnete, i tak je stále z čeho vybírat.

Už v pátek 31. července se v Zámecké jízdárně koná koncert houslisty Pavla Šporcla, o kterém se hudební kritici často vyjadřují jako o „talentu, který se rodí možná jednou za sto let“. Jeho koncerty jsou vyhledávány jak odbornou, tak širokou veřejností. To je dáno i tím, že se vedle klasické hudby věnuje i jiným žánrům. Na jednom pódiu jste ho tak mohli vidět třeba s Karlem Gottem, Evou Pilarovou, ale vystupoval i s kapelami Kryštof nebo Hradišťan. Světově uznávaný kritik a historik Henry Roth dokonce Pavla Šporcla zařadil jako jediného z českých houslistů mladé generace do knihy s názvem Housloví virtuozové. Na koncertě v Českém Krumlově doprovodí Pavla Šporcla Jihočeská komorní filharmonie pod vedením šéfdirigenta Jana Talicha.

O den později ožije Pivovarská zahrada v Českém Krumlově muzikálem. Ten letošní nese název James Bond Music a světové muzikály. Jak už samotný název napovídá, během večera zazní hudba z „bondovek“. Chybět ovšem nebudou ani hity ze světových muzikálů, jako například z Bídníků, Fantoma opery, Chicaga nebo Koček. Posluchačům se představí trojice amerických sólistů, kteří působí v divadlech na Broadwayi – Debbie Gravitte, Capathia Jenkins a Hugh Panaro. Zpěváky doprovodí Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou amerického dirigenta Michaela Krajewského.

Ve čtvrtek 6. srpna vystoupí v rámci festivalu v Zahradě Kooperativy zajímavé hudební uskupení Tango argentino, které v sobě spojuje temperament a vášeň s uměleckým hudebním a tanečním mistrovstvím. O den později zavítá do Českého Krumlova pěvec Roger Isaacs, kterého deník Washington Post označil jako zcela mimořádného kontratenora nejen pro jeho výjimečnou kvalitu hlasu, ale i pro mistrovské podání barokní hudby. Umělec koncertoval například v JFK centru – Washingtonské národní opeře, ve Washingtonské národní katedrále, Národní galerii umění ve Washingtonu, v kostele svatého Tomáše v New Yorku, bazilice Neposkvrněného početí Panny Marie a v Bílém domě. Kontratenora doprovodí soubor Musica Florea.

Finální koncert letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově bude patřit korejskému houslistovi Ji Man Wee a americkému violoncellistovi Carmine Mirandovi. Oba umělce doprovodí Jihočeská komorní filharmonie pod vedením Maria Košíka.

Český Krumlov je ideálním cílem návštěvy nejen pro právě probíhající festival, který je spíš takovým bonusem, ale i pro svou polohu a atraktivní historické prostředí. Takže pokud přemýšlíte, kam vyrazit na výlet, berte to jako jeden z možných tipů. Po kulturním zážitku si můžete dopřát trochu turistiky nebo odpočinku třeba na nedalekém Lipně.

Markéta Matějková


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.