Islámský stát podle všeho vyzbrojen chemickými zbraněmi

obrazek
11.9.2015 15:03
Před jistým časem, kdy se blížila mezinárodní inspekce, která měla zjistit, zda syrský režim B. Asada již nedisponuje chemickými zbraněmi, najednou z ničeho nic došlo k útoku na jedno z předměstí Damašku s použitím právě chemických zbraní. Shodou okolností šlo o část města, která byla, stejně jako celý Damašek, držena syrskou armádou… Syrská armáda by tak zaútočila de facto sama na sebe, což nelze realisticky předpokládat.

Každý soudný pozorovatel tehdy musel pochopit, že se jedná o jasnou provokaci ze strany některé z protivládních vojenských skupin, která se dostala k chemickým zbraním. Nicméně svět tehdy obletěly srdceryvné záběry stovek mrtvých a těžce zraněných obyvatel Damašku a chemický útok byl v západních médiích přičítán komu jinému než armádě B. Asada. Ještě v dnešním redakčním článku International New York Times redaktor Cohen vážně píše o tomto "faktu" ve spojení  s Asadovou vládou.

 

V těchto dnech se však již v médiích objevují informace také  o tom, že Islámský stát nejen, že  disponuje chemickými zbraněmi, ale také je vyrábí a používá. Tyto informace je třeba zasadit do souvislostí a ozbrojený konflikt v Sýrii posuzovat vždy s velkou rezervou.

 

Většina západních médií nedokáže být soudná, pokud jde o poměřování důsledků působení B. Asada a Islámského státu. Komentátoři a západní politici, jako kdyby byli slepí a hluší k tomu, že Asadův režim je tolerantní vůči náboženským a dalším minoritám, že umožňuje díky svému sekulárnímu charakteru středním vrstvám život podobný tomu západnímu, a že to vše může jeho pádem skončit. Na cestě do Evropy by pak byly další miliony syrských uprchlíků.

 

Západní politici a komentátoři vesměs fantazírují o tom, že budoucnost Sýrie je možná bez B. Asada, a to s využitím proamerických a dalších skupin lidí, kteří nejenže nedokážou vojensky držet krok a Asadovou armádou, ale už vůbec ne s bojovníky Islámského státu A kteří také, na rozdíl od Asadovy vlády, nemají  důvěru významné části syrské  veřejnosti. Západní elity, včetně těch, které dělají veřejné mínění, zcela postrádají realismus v řešení syrského konfliktu.

 

Je zajímavé například v dnešních francouzských médiích sledovat podráždění, které zavládlo poté, co Rusko oznámilo, že pomůže vládě B. Asada vysláním vojenských odborníků. To, že letectvo západních velmocí, včetně Francie, dennodenně porušuje suverenitu Sýrie bez jakéhokoli mandátu Rady bezpečnosti, samozřejmě nevzrušuje ani francouzská média… To, že Rusko vyhovělo požadavku zatím jediné legálně zvolené vlády Sýrie (a volby v Sýrii nebyly o nic méně demokratické než volby např. v Egyptě či Alžírsku), však francouzská média velmi pobuřuje. Ostatně jako média ve většině dalších západoevropských zemí a také ve Spojených státech.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jan-vysocina

Politika dvojího metru je přece známkou promyšlené propagandy, která by měla zakrýt úlohu vlády USA na všech konfliktech v severní Africe a Sýrii.

Ve skutečnosti je hnutí Islámský stát pod ochranou států NATO. A proto ty nepřiměřené a chybné reakce na legitimní vládu v Damašku. Ono takzvané bombardování bojovníků IS je pouhá propaganda, protože jejich letadla na ně ve dne neútočí. Děje se tak jedině v noci, kdy ani piloti nevědí, zda bombardují nějaké skutečné cíle. Tedy se ani nedozvědí, zda nebombardují pouze vytyčenou část pouště bez jakýchkoliv vojenských cílů.

Pokud by například Rusko v Sýrii zřídilo leteckou základnu, tak by  z radarů, které by tam samozřejmě také byly, mohla být ověřena aktivita letadel NATO a nebylo by možné bez utajení, aby ta samá letadla, která proti IS údajně bojují, neshazovala na jim ovládané území nejmodernější zbraně a střelivo. Ty pak tito ozbrojenci používají proti vojákům Sýrie. To je hlavní příčina znepokojení NATO.