Islámští radikálové se pomalu vrací domů

obrazek
3.11.2017 10:56
Postupné slábnutí Islámského státu, předznamenávající jeho konečný pád, má také svou stinnou stránku. Tou je návrat islámských radikálů zpět do svých domovských zemí.

Zatím se zpět do svých zemí podle newyorské neziskové organizace The Soufan Center vrátilo nejméně 5600 džihádistů. Ti podle zprávy, kterou newyorská nezisková organizace vydala, pocházejí celkem z 33 zemí světa. Do Sýrie a Iráku se přitom na pomoc Islámskému státu vydalo až 40 tisíc lidí z různých zemí. Většina džihádistů poputuje ve svých mateřských zemích rovnou za mříže, někteří však zůstanou na svobodě a mohou (nejen) pro své země představovat bezpečnostní riziko.


Do svých mateřských zemí dle The Soufan Center vrátilo ze služeb Islámského státu 400 Rusů (celkem se k IS mělo připojit 3417 Rusů), 760 radikálů se vrátilo zpět do Saúdské Arábie (odkud se k IS přidalo 3244 mužů). Z Tuniska do služeb IS odešlo 2926 stoupenců IS a zpět se nyní vrátilo 800 a konečně 271 stoupenců Islámského státu se nyní vrátilo do Francie (odkud jich bojovat za IS odešlo celkově 1910.)


Například vedoucí britské tajné služby MI  Andrew Parker uvedl, že z Velké Británie odešlo do služeb IS 800 lidí, se jich většina do Velké Británie nevrátila a asi 130 jich v bojích v Iráku či Sýrii zahynulo. Šance na návrat zbylých bojovníků zpět do Velké Británie je podle něho nízká, protože džihádisté vědí, že jim v případě návratu do země hrozí vězení.


S tím, jak Islámský stát postupně přichází o svá území, se ovšem přes hrozbu vězení bude zpět do domovských zemí vracet čím dál rychleji a čím dál tím více jeho bývalých bojovníků. Navíc podle bezpečnostních expertů hrozí, že společně s oslabováním Islámského státu v Sýrii a Iráku poroste snaha islamistů obracet se na své spojence, kteří ze zemí svého původu neodešli, tak aby tito pomohli „budovat jméno“ Islámského státu ve svých domovech.


Kromě samotných džihádistů se však do domovských zemí chtějí vracet také manželky a děti džihádistů. A zatímco v případě bývalých bojovníků islámského státu je jasné, jak s nimi státy po jejich návratu domů chtějí a mají naložit, v případě jejich žen a dětí je  situace jiná.


Před otázkou, jak se zachovat k ženám a dětem francouzských džihádistů, pokud se v v Iráku a Sýrii ocitly (ženy a děti) v zajetí, stojí například Francie. Francouzská vláda je v otázce přijetí rodin bojovníků zatím velmi opatrná. Prezident Macron  již však obdržel dopis, aby mladistvým a ženám s dětmi umožnil návrat do Francie a aby až v této zemi bylo posuzováno jejich jednání.


Vaše věc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.