Izrael vyhrožuje, že půjde do Sýrie

izrael vlajka
30.8.2017 05:01
Židovský stát nedopustí ohrožení své bezpečnosti trvalou přítomností íránských vojsk anebo vojsk Hizballáhu v Sýrii. Taková je zpráva, kterou Benjamin Netanjahu a šéf Mosadu Yossi Cohen, předali minulý týden Rusům v Soči.

Izraelští představitelé vzali na vědomí, že na jihu Sýrie nastane klid zbraní, což bylo oznámeno již 8. července Washingtonem a Moskvou. Tento fakt v jejich očích neznamená žádné znepokojení. Nepřejí si však kumulaci vojsk Íránu anebo Hizballáhu v Sýrii. Na to upozornil Netanjahu Rusy minulý týden a Izrael udělá vše, co je potřeba, aby chránil svou bezpečnost.

Toto setkání mezi Putinem a Netanjahuem je svým způsobem momentem pravdy – zatímco návazné dohody platné od podzimu 2015, jsou takové, aby se předešlo střetům mezi oběma armádami, tedy ruskou a izraelskou, upozorňuje Sarah Fainverg, specialistka pro Rusko v Izraelském institutu studií pro národní bezpečnost.

Od začátku syrského konfliktu izraelská politika spočívá v tom, držet se stranou, přičemž respektovat některé jasně vyjádřené cíle. Přibližně stovka konvojů vezoucích zbraně určené pro Hizballáh anebo jiným proíránským skupinám, byla během posledních pěti let zlikvidována, upřesňuje generál Amir Eshel, šéf izraelského vojenského letectva.

Židovský stát musel zasahovat, aby odpověděl na střely přicházející ze Sýrie a také aby nedovolil Hizballáhu usadit se podél hranice mezi Izraelem a Sýrií. Izraelští stratégové jsou zklamáni výsledkem vyjednávání rusko – amerického, dávají nyní na vědomí, že se Izrael připravuje bránit své zájmy.

Šéf Mossadu se nedávno obával, že všude, kde Islámský stát ustupuje, získává Hizballáh nové oblasti. Existují fotografie ze satelitů, které ukazují, jak Íránci použili jednu oblast na výstavbu továrny na střely dlouhého doletu na severu země.

Náhodou, která určitě není jediná, každopádně Izrael oznamuje přípravu zákona, který mu dovolí zapojit se v budoucnu do vojenské operace bez souhlasu vlády.

Je důležité představit Rusům možnosti eventuální intervence v Sýrii, poznamenává Jakob Amidror, bývalý poradce pro národní bezpečnost.

(podle Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.