Jak se Češi dívají na Brexit?

brexit 2
5.3.2019 13:49
Agentura CVVM v únoru zpracovala průzkum veřejného mínění, a to postojů české veřejnosti k dopadům odchodu Velké Británie z Evropské unie. Česká veřejnost se podle průzkumu domnívá, že tyto dopady budou nepříznivé, a to zejména pro EU jako celek (myslí si to 46% respondentů), méně pro Velkou Británii (35%) a ještě o něco méně také pro Českou republiku (31%). Vysoký počet občanů si myslí, že nepříznivé a příznivé dopady brexitu budou tak napůl.

Zavinění, že zatím neexistuje výstupová dohoda mezi Británií a EU, vidí čeští občané na obou stranách. Myslí si to 51% respondentů. Naopak 22% občanů se domnívá, že pokud Británie nepřistoupí na požadavky EU, měla by jí EU nechat odejít bez dohody. A jen desetina respondentů se domnívá, že by EU měla přistoupit na britské požadavky tak, aby bylo dosaženo dohody.

Na otázku, zda by mělo být vyhlášeno referendum o odchodu ČR z EU si 55% občanů myslí, že ne a naopak 28% se domnívá, že by tomu tak být mělo. Dalších 17% neví.

Pokud by bylo v Česku vyhlášeno referendum o odchodu z EU, hlasovalo by podle průzkumu 51% pro setrvání republiky v EU a pro odchod by se vyjádřila plná jedna pětina. Dalších 13% by se referenda nezúčastnilo a 14% lidí neví. Předpokládejme, že tyto dva poslední soubory respondentů občanů by spíše nedorazily k takovémuto referendu, pokud by bylo vůbec uspořádáno. Je tedy až překvapivě vysoká podpora setrvání republiky v Evropské unii ze strany občanů. Ta se jistě liší podle věkových skupin, podle dosaženého vzdělání, výše příjmu i společenského statutu občanů. Ale obecně tato čísla jsou vlastně, objektivně vzato, silně „proevropská“.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Těm 28%, kteří chtějí referendum, by mělo být vyhověno. Oprávněných voličů je zhruba 8miliónů 366tisíc, to znamená, že přibližně 2milióny 344tisíc si referendum přeje. Dnes je módou vyhovět daleko méně početným menšinám. Čím dříve bude vyhlášeno, tím lépe pro zastánce EU. V dohledné době se staneme tzv.čistými plátci do bezedného bruselského koše a potom se může situace zásadně otočit.

Navíc jsem se někde dočetl, že současná nálada je nejvíce euroskeptická od našeho vstupu. Tedy trend je zjevný.