Jak to vidí Bělohradský

3.1.2011 09:26
Nedělní beseda filozofa Bělohradského s ekonomem Zeleným a premiérovým poradcem Římanem v ČT „u Moravců“ vyzněla varovně. Bez politiků to nejde, říká Říman, ale jsou krátkozrací, zdůrazňuje Zelený. I kdyby nebyli, soudí Bělohradský, s hlavními problémy si nevíme rady. Nemáme řešení. Úspěch je zjistit, co nedělat, aby se životně důležité systémy kriticky neohrozily.

Krátkozrací

Vláda na čtyři roky nemůže dělat změny, které jsou nezvratné, vytrvale opakuje profesor Václav Bělohradský. Na těch by se musela dohodnout s opozicí. Proto by měla dělat jen změny marginální, postupné. Aby opozice, až se dostane k moci, měla možnost uplatnit zase ty své. Říman si s tím velkou hlavu nedělá. Tvrdí, že opozice možná nebude souhlasit s dvaceti procenty penzijní reformy, ale osmdesát procent ponechá.

Profesor Milan Zelený vidí střídání vlád z opačného úhlu - politici nejsou schopni se podívat do delšího období, než je jejich čtyřletý volební cyklus, proto by dal přednost rozhodování nezávislých odborníků. Věří také, že patovou situaci, kdy levice a pravice má zhruba stejnou sílu, by mohla prolomit lidová hnutí (třeba jako americká Tea Party), která považuje za projev odporu proti partajnictví. Jsou důsledkem znechucení, že místo odborné debaty vždycky nastupuje debata ideologická, jejímž hlavním úkolem je zpochybnit druhou stranu.

Bělohradský zaznamenává nástup lidových hnutí i v Evropě. Většinou mají lokální nebo národní charakter, protože jsou namířena proti někomu cizímu, imigrantům. Ale s partajnictvím by to asi dopadlo jinak, než si představuje Zelený - v řadě evropských zemí existují malé populistické strany, které by rády sklidily projevy lidového hněvu.

Expertní

Dejme na nezávislé experty, trvá na svém Zelený a jeho rada vypadá celkem racionálně, bohužel až do okamžiku, než začneme ty odborníky zastupující jen sama sebe hledat. Partajní vliv je jen jedním druhem vlivu, který ve společnosti působí, a podle mnohých je dokonce vlivem slábnoucím. Bělehradský upozorňuje, že žijeme v „postdemokracii“, kdy klasické demokratické instituce soupeří o moc se stále silnějšími lobbistickými skupinami.

Jinými slovy, občan stojí proti obrovské přesile velkých korporací a bank. Sám na ně nemá. Pokud si má zachovat alespoň nějakou šanci na férovější zacházení, měl by se sdružovat s podobně ohroženými na základě společného zájmu. A to je princip partají. Jistě, některé podvádějí a další i kradou. Větší znalci politického života možná řeknou, že se s tím dá těžko něco dělat. Neméně těžko však radit někomu bez korporátního a bankovního zázemí, aby partaje úplně odvrhl a svěřil se do rukou expertů, kteří jsou na velkých korporacích a bankách závislí (podobně jako Bezděkova komise na finančních skupinách a penzijních fondech). To by se zbavil poslední linie obrany.

Samolibí

Martin Říman, šéf premiérových poradců, bývalý ministr průmyslu, údajný kandidát na ministra životního prostředí a muž, kterého předchozí předseda ODS Mirek Topolánek počítal do užšího kroužku „fundamentalistů“ své partaje, ukazuje jiná omezení expertů. Mluví překvapivě otevřeně - i ta politická ekonomie je jen společenská věda, kde nelze všechno spočítat. Nikdo nespočítá nejlepší zdravotnický systém, proto nakonec musí nastoupit politici a rozhodnout. (Ale pak se nesmějí ohánět tvrzením, že nabízejí jedinou možnou cestu.)

Filozof Bělohradský varuje - nemáme řešení pro hlavní problémy. Přiznejme si to. To je hlavní důvod, proč bychom se měli držet zpátky. Politika by měla vycházet spíš z toho, co nedělat. Stačilo by definovat prahy udržitelnosti - hranice zásahu, které ještě umožní, aby to životně důležité systémy přežily.


zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

racek
Pane Kyselý, penzijní systém funguje ale brzy fungovat nebude. Změny se musí udělat s předstihem, jinak bývá pozdě. A skokové řešení není průchodné. Bude to jistě zajímavá diskuse, ani spoření na stáří nemusí být to pravé, peníze, no znáte to. někdy příště. debatu jserm nesledoval, nejak jsem neměl na tyhle pány náladu.
zdobinsky
To jste celý vy. Dáte jen odkaz. Vždyť to lze napsat jednou větou. Mně by to úplně stačilo.
miluna
zvláštní závěr mého působení na Vaševěc, shoda s Vámi Mr. Duba:-) ...Bělohradský vedle Kelera a Grofa...jediné významné české trio, které má cenu poslouchat...Mějte se i vy:-)
zdobinsky
Zajímavé bude, jakou vymyslí penzijní reformu, když údajně stávající penzijní systém nefunguje, což není pravda. Je to tak, že je činěno vše proto, aby nefungoval a byl přijat penzijní systém šitý na míru lobistickým skupinám a korporacím, jak píšete v blogu.
Všichni víme, že řada současných penzijních fondů má vlastníka v zahraničí. Budou tedy snad naši občané povinni spořit do soukromých penzijních fondů, jež vlastní zahraniční kapitál?
zdobinsky
A ty názory jsou? Podělte se s neznalými, ať se poučí.