Jakou letní divadelní slavnost pod širým nebem si vyberete vy?

obrazek
24.8.2011 15:28
Lesní divadelní slavnosti, Letní scéna Ungelt, Pražské barokní slavnosti či Shakespearovské slavnosti, to je jen krátký výčet letních divadelních akcí, které do konce prázdnin ještě můžete stihnout navštívit. Scénám pod širým nebem nahrává nyní hlavně počasí, ale i jejich zajímavý repertoár, který přitahuje nejen milovníky divadla. Předností takových akcí je totiž i skutečnost, že je navštíví pro jejich autentickou atmosféru i lidé, kteří jinak divadlům moc neholdují.

Lesní divadelní slavnosti

Řevnické Lesní divadlo v těchto dnech zahajuje již sedmý ročník divácky zajímavého festivalu Lesní slavnosti divadla. Během festivalu, který probíhá ve dnech od 23. – 29. srpna, čeká na návštěvníky divadelní menu ve formě šesti představení od dvou divadelních souborů. LSD zahájil v úterý festivalový nováček - brněnské Divadlo Husa na provázku představením autorské inscenace Jiřího Jelínka Shakespyré - commedia plná omylů s podtitulem „Všechno, co jsme věděli o Shakespearovi a nikdo se nás na to neptal.“ Ve středu bude lesní festival pokračovat divadelním zpracováním textu Václava Havla Prase aneb Václav Havel's Hunt for a Pig. Druhou polovinu festivalu zahájí představení Dračí doupě, které bude prvním titulem z přehlídky Dejvického divadla. To v Řevnicích uvede dále obnovenou premiéru hry Oblomov. Jako poslední titul festivalu se představí divadelní adaptaci filmu finského režiséra Akiho Kaurismäkiho s názvem Muž bez minulosti. Vstupenky na všechny tituly je možné zakoupit v předprodejní síti Ticketstream, nebo v Městském kulturním středisku v Řevnicích.

Letní scéna Divadla Ungelt

I přestože většina divadel si přes léto užívá prázdniny, pražské Divadlo Ungelt nezahálí ani i v teplých měsících. Už po sedmé totiž pro své příznivce otevřelo Letní scénu pod širým nebem, a to konkrétně ve starobylé malebné části Hradčan pod Loretou na Novém Světě. Letní scénu otevírá divadlo vždy v červnu a uzavírá v září, kdy se představení stěhují do „kamenného“ divadla. Pokud máte zájem, stále ještě můžete stihnout dvě ze šesti divadelních představení. Do konce srpna se hraje Fígl, který vypráví příběh baviče, který se náhle ocitne ve složité soukromé i profesní situaci. V hlavních rolích se zde představí Alena Vránová, Václav Postránecký a Marta Vančurová. Letní scénu potom uzavře divadelní hit Čest tanečních hodin v šesti týdnech. Na co se můžete těšit? Chantal Poullain, coby Madame Lily Harrison, si najme Michaela Minettiho, ztvárněného Pavlem Křížem, aby ji naučil swing, tango, valčík, foxtrot, cha-chu a moderní tanec. Kompletní přehled programu najdete na www.letniscena.cz.

Pražské barokní slavnosti

Až do 3. října můžete navštívit unikátní představení barokních oper pod otevřenou oblohou v krásném prostředí Ledeburské zahrady pod Pražským hradem. Program Pražských barokních slavností připomene návštěvníkům večerních operních představení významnou a specifickou divadelní tradici v období vrcholného baroka v podobě, jak se dochovala nejen v dobových písemnostech, ale i v geniu loci Prahy. Pokud jste příznivci operních představení, jistě vás potěší srpnová a zářijová nabídka, která se skládá z opery Torso a Endymio. Rozpis jednotlivých představení najdete na www. prazskebaroknislavnosti.cz.

Letní shakespearovské slavnosti

Tento divadelní festival a vůbec nejstarší a největší shakespearovskou divadelní přehlídku není třeba nijak zvlášť představovat, jelikož je z výčtu všech domácích festivalů asi nejznámější. Každoročně se koná na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a Lichtenštejnského paláce. LSS jdou nyní do finále, a tak máte poslední šanci zajistit si dobrá místa. Ve dnech 23. – 25. srpna a 3. – 4. září je na programu letošní novinka Zkrocení zlé ženy. Bohužel z důvodu nemoci Tatiany Vilhelmové hraje Kateřinu Jana Stryková. V termínu od 26. – 30. srpna můžete zhlédnout Veselé paničky Windsorské. Více informací naleznete na www.shakespeare.cz.

Náš tip

Edinburgh Fringe

Každoročně v srpnu se ve Skotsku koná největší festival umění Edinburgh Fringe. Toho letošního, který začal 4. srpna a potrvá až do 29. srpna, se účastní přes dvacet tisíc umělců z celého světa a na svém kontě má více než dva a půl tisíce představení nejrůznějších žánrů – od činohry, přes kabaret, pantomimu, až po divadlo. V těchto dnech bojuje o hlavní cenu Total Theatre Award i český soubor Cirk La Putyka, který dle zahraničních ohlasů sklízí úspěch jak mezi diváky, tak i recenzenty. Pokud se náhodou chystáte do Edinburghu, byla by škoda tuto přehlídku vynechat.

mmatejkova
kulturní redaktorka, absolventka FMK UTB ve Zlíně
Klíčová slova: divadlo, festival, kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.