Jedenáct let bez rozsudku za zdmi ICTY

šešelj
31.10.2014 11:19
V roce 2003 dobrovolně odcestoval do Haagu Vojislav Šešelj, předseda Srbské radikální strany. Obžaloba Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) ho viní z válečných zločinů, jichž se měl dopustit svými projevy v roli předsedy vlastenecké Srbské radikální strany během války v Jugoslávii. Za více než deset let se však soudu nepodařilo přivést soudní jednání k vynesení rozsudku. Nejen toto je zpochybněním „spravedlnosti“ tribunálu, a to bez ohledu na názor na samotného Šešelje.

Česká organizace Přátelé Srbů na Kosovu (a některé další organizace a jednotlivci) v této souvislosti hovoří o politickém procesu a politické objednávce zinscenované Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii a žádají okamžité propuštění srbského politika.

„Ač si zmíněný soud, jehož zřizovatelem je Rada bezpečnosti OSN, hraje na nestrannost a objektivitu, nemůže být nejmenších pochyb o tom, že je ve skutečnosti nástrojem USA a EU ve stále pokračujícím boji proti srbskému národu a jeho státu. Tento fakt je možno doložit nepřeberným množstvím důkazů. Jsme toho názoru, že haagský tribunál musí být zrušen, jeho oběti rehabilitovány a odškodněny a všichni ti, kteří se na politických procesech podíleli, jež svým výsměchem spravedlnosti a pravdě směle snesou srovnání s praktikami totalitních režimů, po zásluze potrestáni,“ konstatují sigbatáři dopisu Radě bezpečnosti.

Text připomíná, že obžaloba Šešelje viní z válečných zločinů, jichž se měl dopustit svými projevy v roli předsedy Srbské radikální strany během války v Jugoslávii. Tribunál obviňují, že porušuje jeho práva: Bránil návštěvám rodinných příslušníků, odmítal jeho právo na výběr obhájce, odpíral mu potřebnou zdravotní péči, stanovil limit osmi set slov pro podání stížnosti, materiály související s jeho procesem mu neposkytoval v mateřském srbském jazyce a podobně.

Dopis Radě bezpečnosti OSN rovněž upozorňuje na Šešeljův zdravotní stav, který se v cele ICTY výrazně zhoršil. Zdraví Šešelje v roce 2006 podlomila hladovka, ke které jej dohnal nezákonný postup soudců a do očí bijící pošlapávání práv obviněného. O čtyři roky později došlo v důsledku konzumace vězeňské stravy k dalším závažným zdravotním komplikacím, které začaly odeznívat až poté, co přešel na vlastní stravu. V roce 2012 mu selhalo srdce a plíce a před několika dny u něho byla objevena rakovina jater. Podle signatářů dopisu je evidentní, že za vážným zdravotním stavem dr. Šešelja je více než jedenáct let trvající věznění.

„Za celou dlouhou dobu se předsedu Srbské radikální strany nepodařilo tribunálu usvědčit v žádném bodě obžaloby. Třebaže už v březnu 2012 byly předneseny závěrečné řeči, rozsudku jsme se stále nedočkali a soudci jeho vynesení neustále odkládají. Proč? Není v tom nic víc a nic méně než eminentní politický zájem. Šešelj na svobodě představuje pro zainteresované kruhy na Západě i pro tu část srbské politické scény, jejímž cílem je vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance, až příliš velkou hrozbu, konstatují obhájci spravedlnosti tribunálu.

Návrat Vojislava Šešelje na srbskou politickou scénu by zkomplikoval cestu Srbska do EU a mohl by znamenat začátek konce západního vlivu v zemi. Přesně toto byl důvod jeho uvěznění. Ve své knize to přiznala dokonce i bývalá hlavní prokurátorka haagského tribunálu Carla del Ponteová. „Propuštění a odškodnění dr. Vojislava Šešelje je jediným spravedlivým řešením. Nehodláme se smířit s tím, že v tzv. demokratických státech dochází k politickým procesům a k pronásledování občanů z politických důvodů. Svoboda slova musí být ctěna. Pokud tomu tak není, nemůže být řeči o demokracii ani o lidských právech,“ napsali čeští obhájci srbského politika.

stanislav-kliment
Výkonný redaktor dnes již neexistujícího časopisu Trend

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.