Jemen: Arabská koalice bojuje o město Hudajda

hudajda
25.6.2018 17:17
OSN se obává humanitární katastrofy v tomto strategickém městě, které je kontrolováno hútíjskými rebely, majícími oporu v Íránu. Při zahájení ofenzívy minulé úterý síly jemenské armády, podporované Emiráty a Saúdskou Arábií spustily ofenzívu na města Hudajda, na hútíjské rebely, podporované Íránem.

Ve městě Hudajda je prvním důležitým přístavem Jemenu na pobřeží Rudého moře. Je to místo, kudy proudí do země nejen velká část dovozu a humanitární pomoci. Také příjmy z přístavu nabízí Hútíjům podstatné částky peněz. Je to místo, kam podle Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie dovážejí Íránci zbraně, zejména rakety, které povstalci následně používají proti saudskoarabskému hl.městu Rijádu. „Tato situace je již neůnosná.“ potvrdil Anwar Mohammed Qarqash, který je hlavním sekretářem na ministerstvu zahraničních věcí Saúdské Arábie, který v ultimativním upozornění žádal Hútíje, aby opustili město.

Ti ale neuposlechli. Obyvatelé Hudajdy se obávají a jsou napjatí. Někde už ve městě boje začaly a lidé viděli přípravy k obraně. Také mají strach, že nebudou fungovat dodávky elektřiny, neboť jsou velká parna a vlhkost a očekávají dlouhou válku. Počítá se s dalším odlivem obyvatelstva z města. Hudajda má téměř 600 000 obyvatel a další stovky tisíc budou nuceny jít do exilu postupně tak, jak budou ubývat potraviny a bude se šířit cholera.

Jelikož Lysa Grande, koordinátorka Spojených národů v Jemenu, došla k závěru, že vojenské řešení konfliktu není dobrým řešením a svolala válčící strany k vyjednávání pod záštitou OSN. M. Griffiths, zvláštní velvyslanec OSN pro Jemen měl 18. 6. 2018 předložit přijatelný plán. Místo toho předložil předvídanou neutrální záruku ohledně přístavu v Hudajdě, ale saúdskopirátská koalice jej smetla ze stolu. Chce za každou cenu izolovat Hútíje a odříznout cestu do Sana, hlavního města Jemenu.

Ale v Hudajdě, Rijádu a Abu Dhabi mají podporu v americké administrativě a jsou stejně posedlí Íránem. To není případ Francie, dalšího spojence Saúdské Arábie a Emirátů v Jemenu. Minulou středu proběhla konference, z níž plyne, že je přímo nemyslitelné, aby Paříž nepozvala Hútíje na 27. 6. 2018. Je dost nesrozumitelné říci, jak koná Quai d´Orsay, tedy francouzské ministerstvo zahraničí, a to, že řešení je politické anebo předstírat, že mluvíme se všemi a přitom nepozvat všechny protagonisty jemenské krize.

Je to nesrozumitelná pozice, a to tím, že potřeby nejvíce viditelné jsou v zónách držených Hútíji, bombardované koalicí podporovanou Francií. Jako v Hudajdě.

(Z listu Le Figaro ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.