Jiří Paroubek v MF DNES o snu všech zbrojařů

tanky
15.6.2022 09:14
Vláda si našla nový koníček: utrácí ještě neexistující peníze za nové zbraně. A ačkoliv je NATO pakt obranný, má Česko zájem o zbraně útočné. Hysterie politiků a médií se potkala se sny západních zbrojařů, píše ve svém komentáři v MF DNES ekonom a bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Komentář přetiskujeme a odkazujeme na něj i na další texty MF DNES a iDnes.

KOMENTÁŘ: Vláda na armádních nákupech, sen zahraničních zbrojařů

 Vstoupili jsme do období hospodářských problémů naší země, doufejme jen přechodných. Ekonomika státu směřuje nejspíš k meziročnímu poklesu až o 2 procenta. Očekávatelný růst inflace kolem 20 procent bude, s ohledem na nízký nárůst nominálních mezd zaměstnanců, znamenat prakticky pokles reálné mzdy až o 15 procent. Sníží se tedy výrazně životní úroveň obyvatelstva. Prakticky každá domácnost bude platit meziročně více o desítky procent za energie, pohonné hmoty i potraviny.

To se v měsíčním rozpočtu každé české domácnosti projeví nárůstem výdajů o 8, 10 i více tisíc korun. Všechny domácnosti, které mají příjmy kolem průměrné mzdy či pod ní, budou mít problémy. Obávám se, že se může jednat nejen o nízkopříjmové vrstvy, ale také o větší část střední třídy.

I schopnější vláda by to měla obtížné, protože základní příčiny inflace a dalších problémů v ekonomice jsou importované: meziroční růst cen všech významných komodit a dopad ukrajinské války. Schopné vlády v EU se alespoň snaží dopad vnějších vlivů na ekonomiku zmírnit a hledají cesty, jak neuvrhnout hospodářství své země do hlubokého útlumu. Jinak řečeno – jak ochránit životní úroveň občanů svých zemí před výrazným poklesem.

Jezdci apokalypsy

Vláda Petra Fialy ale dělá, jako by se nic významného nedělo, možná proto, že její členové problémy s osobními příjmy prostě nemají. Mají tedy o dopady krizových faktorů na život většiny Čechů stejný zájem asi jako naprostá většina z nás o dopady hladomoru v nějaké zemi v Africe, o které toho mnoho nevíme. Možná ale, že jsou pro tuto bezstarostnost vlády důvody jednodušší: prostě tomu „jenom“ nerozumí.

Raketově rostoucí inflace je jen prvním z jezdců nastupující apokalypsy. Extrémní zdražení surovin a obecně vstupů ničí už tak problémovou konkurenceschopnost evropské výroby – a tím bude nejspíš dílo zkázy dokonáno. Čeká nás zřejmě ještě řada dalších hřebíčků do rakve naší ekonomiky. Mám na mysli např. zákaz aut se spalovacími motory. Negativní roli sehrávají emisní povolenky, ale také nechuť k uhlí a nyní i k plynu. Naopak trvá záliba v komplikovaném systému různých administrativních nařízení, směrnic, zákonů a vyhlášek, a to jak u nás, tak v EU, vyvolávající potřebu armády úředníků a rozsáhlých dotací. Kombinaci tolika negativních vlivů nemůže žádný ekonomický systém dlouhodobě vydržet.

Vláda si našla koníček, na němž zejména aktivně rozvíjí svoji kreativitu, když ve svatém nadšení utrácí ještě neexistující peníze za zbraně. Tedy to, co prochází ve Spojených státech, jejichž dolar je rezervní světovou měnou a jejichž hospodářství a jeho růst jsou do značné míry závislé již od počátku druhé světové války na produkci vojenskoprůmyslového komplexu, tedy přesněji na výrobě zbraní.

Česká vláda si ale nemůže, pokud nechce ještě akcelerovat inflaci, natisknout peněz na nákup nových zbraní a zbraňových systémů, kolik se jí zlíbí. Protože naprostou většinu zbraní neprodukujeme sami, ale dovážíme je, snižuje jejich import kladné saldo zahraničního obchodu. A tedy snižuje i náš HDP. 

Jaké zbraně nakupovat?

Současný konflikt na Ukrajině potvrdil známý fakt, že slabší či menší země má možnost účinně se bránit jen v případě, když má k dispozici velmi účinné obranné zbraňové systémy. Mezi ně patří např. kvalitní protiraketový a protiletecký izraelský systém typu Iron dome. Patří mezi ně starší protitanková RPG, moderní Javelin anebo britsko-švédská NLAW. V nedávných konfliktech, včetně toho na Ukrajině, se ukazují jako velmi perspektivní zbraně také drony schopné nést rakety.

Místo debaty o nákupu těchto systémů a zbraní slyšíme ale od představitelů vlády jako víceméně hotovou věc, že nakoupíme americké stíhačky, německé tanky, dále vrtulníky či dalekonosná děla. Tedy systémy, určené výhradně k dobývání území nepřítele. Nějak tomu přestávám rozumět. Chceme zvýšit schopnost naší armády bránit vlastní zemi, anebo se připravujeme na útočnou válku? A pokud ano, ve které části světa či spíše Evropy to bude?

Nemám velké iluze o schopnostech a znalostech vojenských reálií u členů této vlády. Ministryně obrany určitě není odbornicí na používání jednotlivých druhů zbraní. Ale rozdělení zbraní na spíše útočné a spíše obranné jistě chápe. Možná, že se to již naučila, a proto její fabulaci, že těmito těžkými zbraněmi chce zvýšit ochranu území naší republiky, nerozumím. Na první pohled to spíše vypadá, že jde o to připravit armádu, již před drahným časem změněnou na expediční sbor, na útočnou válku kdesi na východě Evropy.

Je to zvláštní záliba uvažovat o utrácení desítek miliard korun, které se ještě ani nestačily ve státním rozpočtu vytvořit. Přitom tyto zbraňové systémy, které bychom za velké peníze pořídili, mohou být během pár minut zničeny a změněny v hromady šrotu možná tisíce kilometrů od nás. Pokud se vláda vydá touto cestou pořizování drahých zbraní a zbraňových systémů, rozlučme se se zatím slušně financovaným zdravotnictvím, školstvím, silnicemi, po kterých se dá jezdit, i s vírou v nově postavené dálnice a železniční koridory. Na to všechno samozřejmě peníze v dostatečném rozsahu nebudou. O hrůzách přímého zapojení do války pro naše chlapce nechci snad raději ani přemýšlet. 

 Sen všech zbrojařů

 Fialova vláda blouzní o rozpočtu ministerstva obrany na úrovni 2 procent HDP již od roku 2024. Letos vynakládáme na obranu něco málo přes 90 miliard Kč (před pár lety to bylo ještě necelých 50 miliard Kč), ale v roce 2024 to má být – podle vlády – již 150 až 170 miliard. Je jen otázkou, kolik bude tvořit základ pro výpočet 2 procent výdajů na obranu z HDP.

V každém případě by to byl „lví skok“, který ocení zahraniční zbrojovky, ve výdajích na obranu o 60 až 80 miliard během dvou let. A obě dvě zmíněné útočné zbraně, 50 německých Leopardů a 30 amerických stíhaček Phantom, by nás všechny stály přes 100 miliard Kč. K tomu si ještě připočtěme 210 transportérů za 50 miliard atd.

Ve všeobecně hysterické atmosféře, na které se podílejí vládní politici i podstatná část médií a novinářů, se dá jen těžko věcně diskutovat o odůvodnitelnosti těchto výdajů. Ale debata o financování obřích zbrojních zakázek a o příštím charakteru české armády by měla nastat co nejrychleji. A ne taková debata, kdy jedna část debatérů bude tu druhou, která bude prosazovat zmírnění těchto nápadů na mocné vyzbrojování, okřikovat jako ruské trolly, šváby, putinovce apod.

Myslím, že žádná ze stran, které se dostaly po volbách do Sněmovny, neslibovala voličům tak obří nárůsty zbrojních výdajů. A rozhodně ne v situaci, kdy reálně hrozí recese českého hospodářství a bohužel také recese hospodářství řady zemí EU.

Dám jeden praktický příklad. V současnosti našich čtrnáct, dnes již obstarožních švédských stíhaček Gripen, dokáže hlídkovat nejen nad územím Česka (stroj je celé přeletí za 6 až 7 minut), ale v případě potřeby také nad Slovenskem nebo nad pobaltskými státy. Nač nám tedy bude 30 nových Phantomů za 85 miliard Kč?

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/paroubek-utocne-zbrane-obrana-zbrojovky-gripen.A220610_164153_domaci_mejt?zdroj=nejnovejsi

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Špatné je, že obyvatelstvo mlčí a nechá se ničit zcela bez odporu. Z toho kouká jen špatná budoucnost. A jestli Západ začne jadernou válku, pak vše za co teď vyhodíme prachy, bude stejně  k ničemu !!! Nebude nic, ani český národ, ani český stát, ani Fiala a ani Černochová. Tak dopadne kladivo spravedlnosri na Česko. A NATO? "...Bude trvat léta, než se vybuduje arzenál NATO do takové podoby, aby mohl napadnout Rusko na jeho půdě...." -  Vlhký sen Černochové, napadnout Rusko na jeho půdě!!!