Jiří Paroubek podpořil odvolaného ředitele SOP Radima Dolanského

4.3.2011 17:13
Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek se dnes sešel s odvolaným ředitelem Státní opery Praha Radimem Dolanským a zástupci odborové organizace této významné české kulturní instituce. Radim Dolanský bývalého předsedu ČSSD detailně informoval o situaci ve Státní opeře Praha a o problémech, které podle něj této kulturní instituci do budoucna hrozí.

Ministr kultury z TOP 09 Jiří Besser Radima Dolanského odvolal s odůvodněním, že „nezajistil chod této instituce“. S tím Radim Dolanský nesouhlasí. Na otázku, proč si myslí, že byl odvolán novinářům odpověděl: "To je spíše otázka na pana ministra. Taky bych to rád věděl." Celá věc má ale podle něj zřejmě spojitost se snahou ministerstva sloučit soubory Státní opery Praha a Národního divadla z důvodu ušetření finančních prostředků. Toto však Radim Dolanský považuje za absurdní. "Já mám jiný názor než ministerstvo kultury. Spojení ansámblů nepřinese zefektivnění provozu, ušetření nákladů, ani zvýšení kvality. Proto jsem předložil koncepci, v níž jsem nalezl finance potřebné k samostatné existenci opery. Soubor státní opery si samostatnou existenci zaslouží," řekl na tiskové konferenci odvolaný ředitel Radim Dolanský.

Připojilo se k němu rovněž několik zástupců odborové organizace Stání opery Praha s tím, že takové sloučení je nesmyslem i po stránce faktické. Spojení obou souborů podle nich není tak jednoduché, jak se ministerstvo domnívá.
 
"Ministerstvo kultury by hlavně mělo vysvětlit, co vlastně chce. Pokud si představuje, že dva orchestry či baletní soubory, které mají jiný repertoár, setřepe do jednoho, tak to není správná cesta. Než se soubor sehraje, tak to chvíli trvá. Musí si rozumět umělecky i lidsky,prohlásil Jiří Paroubek. "Líbilo se mi, že se pod řízením pana Dolanského najednou dařilo shánět sponzory i mezinárodně uznávané umělce ke spolupráci. Byl bych proto rád, kdyby ministr kultury své rozhodnutí změnil. Praha si nezaslouží být provinčním městem s jednou operou či baletem," dodal exšéf ČSSD a jako příklad uvedl například města, jako jsou Vídeň či Mnichov.
 
Za odvolaného ředitele Radima Dolanského, který prozatím zůstává vedením SOP pověřen, se postavili i zaměstnanci. "Celý ansámbl, všichni zaměstnanci, stojí za panem Dolanským," uvedl jeden ze členů sboru Státní opery Praha Miroslav Svoboda. Podporu dostal Dolanský i ze zahraničí, kdy ho dopisem podpořilo několik představitelů významných zahraničních kulturních institucí.
 
Podle zástupců odborové organizace pražské opery je předčasné hovořit o dalším postupu. „Vše zvážíme, určitě si nechceme brát diváky jako rukojmí,“ řekl Petr Pergel z orchestru Státní opery Praha s tím, že představení se rušit nebudou. „Připravíme ale petici proti postupu ministra kultury Jiřího Bessera,“ dodal Petr Pergel.
O dalším postupu zaměstnanců Státní opery Praha budeme na našich stránkách informovat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.