Jiří Paroubek: Trestní oznámení na Z. Bakalu

bakala díky
2.10.2018 23:07
Případ privatizace OKD je jedním z nejskandálnějších privatizačních projektů u nás. Jako největší problém, plynoucí z privatizace OKD ovšem nevidím nízkou cenu při prodeji minoritního majetkového podílu státu OKD v roce 2004. Mnohem větším problémem je to, že stát neochránil zájmy více než 100 000 lidí, žijících téměř ve 44 000 bytech OKD .

Hodnota těchto bytů na realitním trhu v Moravskoslezském kraji se dnes pohybuje kolem 35 mld. Kč. Podle informací z trhu mohl Z. Bakala se svým společníkem byty OKD prodat zahraničnímu subjektu za 20 – 25 mld. Kč. Zbývá dodat, že Z. Bakala byty OKD zřejmě v průběhu doby používal jako zástavu na úvěry z bank, které směřoval na jiné své podnikatelské aktivity.

Z. Bakala tedy nesplnil svůj veřejný příslib, že odprodá jednotlivé byty vlastněné OKD zájemcům z řad jejich nájemníků za rozumné ceny (počítalo se s částkami cca 40 – 50 tis. Kč za byt).

Politická odpovědnost za vzniklou situaci je ovšem širokospektrální. Jsou za to odpovědni ti politici ve vládě, kteří připustili ztrátu majority státu ve společnosti OKD v roce 1997.

Také někdejší ministr financí B. Sobotka, který ve vládě odpovídal za prodej minoritního majetkového podílu státu OKD a za smluvní dokumentaci k prodeji této společnosti v roce 2004.

Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2010 byly do značné míry mj. o tom, zda vláda donutí Bakalu odprodávat byty nájemníkům či nikoli. Já jsem jako tehdejší předseda ČSSD dal Bakalovi jasně najevo dlouho před těmito volbami, že pokud se stanu premiérem, prosadím splnění jeho veřejného závazku, který dal veřejnosti a nájemníkům bytů OKD o prodeji bytů jednotlivým zájemcům.

Po volbách byla ovšem vytvořena pravicová vláda P. Nečase. Tato vláda Nečase, Schwarzenberga, Kalouska a Bárty neměla ovšem zájem tento problém řešit ve prospěch nájemníků, mj. také pro to, že vládní strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné, získaly před volbami v roce 2010 od Bakaly finanční dary v souhrnné výši 28 mil. Kč. Po roce od voleb se Bakala ve svém rozsáhlém rozhovoru pro MFD chlubil, že zabránil mému zvolení premiérem… Tím vlastně „ochránil“ svou investici do bytů OKD a prodal ji s mnohonásobně vyšším výnosem, nežli by byl výnos z prodeje bytů nájemníkům.

Podal jsem proto dnešního dne trestní oznámení na Z. Bakalu, pro nesplnění jeho veřejného příslibu na odprodej bytů OKD zájemcům z řad nájemníků OKD a zaslal jsem jej Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci.

(Tisková zpráva)

 

Poznámka redakce: Trestní oznámení podal Jiří Paroubek v úterý 2. října. Problému bytů OKD věnuje pozornost dlouhodobě, jak je možné na našem portálu dohledat.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

petr-meduna

Připomínáte rok 2006, kdy byl, pravda, Jiří Paroubek do září premiérem. Bakalův příslib ale přišel krátce před tím a nikdo nemohl vědět, že uhlobaron se zachová  jako  gauner a   dojde na nesplnění slibu  obyvatelům   bytů OKD.   Nebyl tedy asi důvod žalobu podávat.  V době, kdy Bakalovo jednání vyplulo na povrch, Paroubek  o problému mluvil a psal o něm. Osobně bych nehledal problém v tom, kdy žaloba je podána.  Důležitější se mně zdá, aby  orgány činné v trestním řízení začaly konat a aby z nás všech Bakala neměl jen srandu.

Jiří Volný st.

V roce 2006 stačilo, kdyby pan premiér podal patřičný podnět a milý pan Zdeněk Bakala mohl už dávno dělat něco užitečného. Mám na mysli lepení pytlíků v nejvyšším patře nejvyššího nápravném ústavu.