Jiří Paroubek u Xavera Veselého

Jiri-Paroubek-1403-02
24.7.2021 17:45
Ve volbách v roce 2006 dokázal Jiří Paroubek jako lídr ČSSD pro stranu získat 32 procent hlasů. Momentálně se podle průzkumů ČSSD pohybuje někde kolem 3 až 6 procent a hrozí jí, že po podzimních letošních volbách vypadne ze Sněmovny. Jiří Paroubek se zamyslel nad tím, co lze od letošních voleb čekat. Tady je odpověď.

Moderátor Luboš Xaver Veselý si pozval expremiéra Jiřího Paroubka, aby divákům vyložil svůj pohled na blížící se podzimní volby do Sněmovny. A Paroubek ho hned v úvodu trochu překvapil.

„Já tomu tak úplně nerozumím, co se už nějakou dobu děje v té české společnosti. Ty politické strany, které jsou na politické scéně, tak víceméně ztrácí svůj ideový formát. Před deseti nebo patnácti lety jakou ideovou politiku sleduje sociální demokracie, jakou sledují strany pravice, ať už TOP 09 nebo ODS, ale dneska to tak úplně o všech nevíte. Víte to u těch tradičních stran, ale u těch tradičních stran je to spíš taková imprese, takové hledání témat,“ kroutil Paroubek hlavou nad českou politikou v internetové televizi XTV.

„Ale s tímhle se nedá řídit stát. Když nemáte nějakou vizi, nějakou koncepci, no tak jak můžete chtít řídit stát. Ale ony chtějí, resp. ti jejich lídři chtějí řídit stát, i když to jsou v zásadě marketingové firmy. Bohužel těm marketingovým hnutím chybí program, ať už ANO nebo SPD, nebo i Přísaha pana Roberta Šlachty, což je zatím marketingové hnutí, tam možná program ještě dopracují, ale u hnutí ANO a SPD program nebude,“ pokračoval Paroubek.

Pokud jde o Tomia Okamuru, podle Paroubka je to velmi schopný politik, asi nejschopnější demagog na české politické scéně, který navíc může působit jako seriózní politik, když si ho člověk porovná s Lubomírem Volným.

S ohledem na covid by se podle Paroubka měla řešit další podoba českého zdravotnictví, ale také zdraví občanů, protože Česko trápí nadváha. „Jak tak na nás koukám, tak my oba máme trochu nadváhu,“ sdělil Paroubek Xaverovi Veselému.

Ten okamžitě oponoval, že s tímhle tématem by se volby asi nevyhrály.

Paroubek to sice uznal, ale zdůraznil, že zdraví českých občanů je důležitější než např. digitalizace státní správy.

Veselý poté přehodil výhybku k EU.

„Pane Paroubku, možná, že mi dáte za pravdu, že se naše země z části, možná z větší části, řídí tím, co nám rozkazuje Brusel. A je ještě vůbec k něčemu, aby politické strany měly svůj program?“ zeptal se. „Protože svůj program má Brusel, dobře ví, jak ho chce prosazovat, je mu nakloněna většina médií v naší zemi a je pak ještě co řešit?“

Paroubek odvětil, že na národní úrovni i dnes stále vidí dost prostoru k realizaci domácí politiky. Je třeba např. rozhodnout o tom, jak naložit se 180 miliardami korun, které teď z EU přitečou do Česka v rámci plánu obnovy.   

Teď je podle Paroubka třeba stabilizovat veřejné rozpočty.

Pak udeřil na pravicovou koalici Spolu.  

„Když nemáte co říct, no tak jdete na špekáčky,“ poznamenal k nedávné akci trojkoalice. „Já bych dával přednost těm programovým věcem, ač jsou někdy spěšné, třeba když chce ODS snížit počty úředníků o 10 procent,“ doplnil Paroubek s tím, že vyhazov deseti procent úředníků může přinést víc chaosu než užitku.

Rýpl si i do České televize a agentury, která v ČT uveřejňuje předvolební průzkumy.

„Když odmyslím ty dvě televizní agentury, které pracují pro ČT, které jsou hodně jednostranné, tam vítězí pravice na celé čáře a prohrává hnutí ANO a jeho potenciální spojenci, tak v těch ostatních průzkumech se ČSSD daří lépe, ale ten trend je sestupný, což je potřeba obrátit a změnit.

Pokud jde o ČSSD, Paroubek své někdejší straně poradil, aby její politici vyrazili mezi lidi a představili silné osobnosti, jako je v Praze ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Expremiér vyjádřil naději, že v hlavním městě strana dosáhne aspoň na 4,5 procenta hlasů. „Aby tady byl alespoň jeden mandát,“ zdůraznil. V roce 2006 Paroubek v Praze s ČSSD dokázal získat 6 poslaneckých mandátů.

Převzato z portálu Parlamentní listy

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.