John Laughland: Velká Británie ven, Albánie dovnitř?

laughland
12.2.2020 11:08
Rozhodnutí Evropské komise o urychlení procesu vstupu Albánie a Severní Makedonie do EU ukazuje, že přišla o rozum, jak tvrdí John Laughland.

„Nově navrhovaná vlna rozšíření, která je na stole už několik let, ale byla také několikrát zastavena, zejména kvůli odporu Francie, má podle všeho dát EU po Brexitu nový impuls. Jenže vstup dvou malých, chudých a vysokou zločinností sužovaných balkánských oblastí je stěží kompenzací za to, že EU ztratila jednoho z největších členských států, jednoho z největších přispěvatelů, pátou největší ekonomiku na světě," říká John Laughland.

Tento odborník na evropskou integraci a mezinárodní trestní právo tvrdí, že Albánie je po celá desetiletí známá jako centrum obchodu s drogami. Četné zprávy z tisku v loňském roce komentovaly, jak se země stala „Kolumbií Evropy“.

„Navíc, až EU v květnu uspořádá summit západního Balkánu v Záhřebu, bude třeba pozvat Kosovo. Území Srbska, které v roce 2008 vyhlásilo nezávislost, je z 90 procent albánské a v podstatě funguje jako doplněk k vlastní Albánii. V roce 2018 albánský premiér Edi Rama řekl, že chce, aby se Kosovo a Albánie spojily do roku 2025, tj. v časovém rámci předpokládaném pro přistoupení k EU," vysvětluje Laughland, bývalý lektor na Sorbonské univerzitě.

Tato první vlna nových členských států je pouze součástí dlouho diskutovaného plánu integrace celého Balkánu včetně Srbska a Bosny a Hercegoviny do EU.

„Není možné pochopit, jakým přínosem do EU bude „kompenzace“ za Brexit tím, že se rozšíří do nejchudší a nejméně stabilní části Evropy, pokud člověk nevěnuje pečlivou pozornost tomu, co říkají samotní tvůrci tohoto rozhodnutí. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila novou politiku prostřednictvím tweetu s hashtagem (klíčovým slovem) „ geopoliticalcommission “. Jinými slovy, expanze na Balkán není vedena ekonomickými důvody, ale geopolitikou, „uzavřel Laughland.

Překlad z „B92“ Messin

(další texty a překlady na messin.cz)

 

Foto: John Laughland


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Ale veď je to nad Slnko jasnejšie ! Nejde o rozširovanie EÚ, ale o rozširovanie NATO. Niektorí, nielen Laugland, mi pripadajú takí diletanti, až mám obavy, že všetci, čo sa vyjadrujú k politike , ohluchli, oslepli, definitívne sú z nich kocky betónu.

Je jasné a zrejmé aj to, že členské štáty EÚ zaplatia z vlastného vrecka náklady na rozširovanie EÚ. Uskromnia sa, len aby Balkán bol v jednej mise s nimi, len aby umocňovali strach Európanov z Ruska, len aby boli skôr - či neskôr pripravení obyvatelia Európy - súhlasiť s vojnou proti Rusku - a to niečo stojí : kilowaty strachu, milióny eúr, milióny na zbrojenie.

O pár rokov pribudne 10 čistých plátcov do eurofondov - dovtedy sa uskromníme kvôli Balkánu, však ? Hlavne nech sa NATO nažerie - veď v Európe nebola 75 rokov vojna, tak prečo nie teraz. Je načase užiť si vojničku, milí Európania, nie ?

Včera severomacedónsky parlament jednohlasne odsúhlasil vstup do NATO. Potrebuje niekto ešte nejaký dôkaz ?

Fandím Macronovi za odvahu postaviť sa agresii Nemecka. Rozhodne má pravdu s Ruskom - inak nás Nemecko prevalcuje spolu so Spojenými štátmi ako vrece múch.