Junckerovi se nelíbí nizozemské referendum o dohodě s Kyjevem

jacenuk juncker
11.1.2016 16:13
Kvalita nizozemské demokracie je taková, že podle ústavy této země může kromě vlády či parlamentu iniciovat vyhlášení referenda i významná skupina nizozemských voličů.

Podle všeho 430 tisíc nizozemských občanů podepsalo žádost o uspořádání referenda (minimální hranice pro vypsání referenda je 300 tisíc podpisů), zda nizozemští občané souhlasí se schválením Asociační dohody s Ukrajinou. Webový portál GreenStijl, který referendum iniciuje, a s ním velká část nizozemských občanů, se obává přenesení prvku nestability z Ukrajiny do Nizozemska, resp. do celé EU. Zdůrazňuje především kritické finanční problémy Ukrajiny, válku na východní Ukrajině a tak dále.

Předseda Evropské komise Juncker se referenda obává s tím, že může vyvolat krizi v EU. No, upřímně, šéfové EU se měli obávat krize, už tehdy, když bezhlavě podporovali Američany v jejich snaze podpořit svržení Janukovyčovy legální vlády.

Ukrajina se sice vymaňuje ze sféry vlivu Ruska, ale jaké štěstí a benefity to EU přináší? Sankce vůči Rusku a sankce Ruska vůči EU, což se negativně projevuje především na odbytu zemědělských výrobků z Evropy, a tedy také z Holandska. Napětí ve vztazích s Ruskem a zvýšení napětí v Evropě vůbec. A také silná perspektiva toho, že se EU bude muset podílet na řešení gigantických finančních problémů Ukrajiny, které způsobili ukrajinští oligarchové, především a neschopné ukrajinské vlády.

Pokud se u referenda sejde více než polovina holandských voličů, je velmi pravděpodobné, že jich většina asociační dohodu s Kyjevem neschválí… A pak to může v EU vyvolat krizi i tolik potřebnou katarzi. EU by měla dělat zahraniční politiku více nezávislou na Spojených státech.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

petrocenasek

Vlastně ani nemám co dodat. Napsáno je to naprosto výstižně a navíc pravdivě!