Kalousek zalehl střílnu

11.3.2011 13:49
Zbývá otázka, zda lihuprostý Kalousek prokáže i nadále schopnosti Limonádového Joa a znovu se zvedne prostřílený, leč nezraněn. To, co udělal, byl signál k ústupu, když zvýšená DPH přerostla v nástroj pro snížení vlády do propadliště dějin.

Byla to prazvláštní koalice, která se vytvořila v odporu proti šílenému nápadu zdvojnásobit DPH na klíčové věci denní potřeby, aby se naspořilo na šťastnou budoucnost správců penzijních fondů. V jedné linii se sešel Václav Klaus, veřejný protest nezávislých iniciativ (který podpořily odbory a opoziční strany), řada dosud loajálních ekonomů, veverky, šéfredaktoři. Každý měl jiné cíle, ale shodli se v tom, co nechtějí. Opičky Miroslava Kalouska s nahrávkou šéfredaktorů (ale někdo to asi opravdu chvíli točil na mobil) pak postavily vládu do situace, že by musela na barikády. A tak zazněl hvizd k ústupu. Přesto je komická představa Věcí veřejných, že zachrání svoji volitelnost, když zdraží potraviny, teplo, léky, stavební práce, a nakonec i ty noviny a knihy. To, za co bojovaly, je stále zdražení. Zdraží méně strašně než ve zlém snu, nicméně hodně.

Byla to skutečně neobratnost, čím Kalousek přispěl onou poslední kapkou a vystavil vládu do nehájitelné situace? Nepodceňoval bych ho. Navíc nepije. Válka o DPH by byla prohraná tak jako tak, možná o něco později, ale také mnohem potupněji. Spíš se zdá, že Kalousek zalehl po vzoru komsomolce Matrosova nepřátelskou střílnu a umožnil, aby vláda ustoupila kvůli ptákovině. Nastavil tak vlastní tělo, aby vládě umožnil ústup dřív, než poslední blb z Horní Dolní pochopí, že pánové v kravatách, kteří se vydávají za strážce rozpočtové odpovědnosti, jsou jen bezmocnými zajatci brutálních lobbistických zájmů. Kalouskův lstivý trik se opíral o staré moudro, že když se hádám a jsem za pitomce, je jedno, o čem to je. Podstata věci tak mohla jít stranou. Zbývá otázka, zda lihuprostý Kalousek prokáže i nadále schopnosti Limonádového Joa a znovu se zvedne prostřílený, leč nezraněn.

Vláda ustoupila ve třech věcech: Nebude se zdražovat před 17. listopadem, který by se tak mohl stát dnem nového začátku. Daň se nebude zvyšovat o 100 procent, ale jen o 40 procent. A zruší se dárek podnikatelům ve výši 20 miliard korun (snížení pojistného placeného zaměstnavatelem o 1,8 procenta mzdy) za cenu dražších plenek, rohlíků, jogurtů a dalších potřeb rodin s dětmi.

Zůstává zatím polopovinný opt-out plus dvě procenta ze svého (svobodně do pasti a zámek zaklapne) a nezmizelo riziko, že stamiliardová hromada peněz, která se plátcům na dlouhá desetiletí ztratí z dohledu, bude lákat k vytunelování. Na to má ministr práce Jaromír Drábek jednoduchou odpověď: Nebojte se, jsou na to propočty. Tak aspoň odpověděl stínovému ministru financí ČSSD Janu Mládkovi, na jeho obavu, že kapitalizační fondy někdo vykrade. Také na otázku, zda vláda nemění svoji strategii příliš snadno a každou chvíli vytáhne z rukávu jinou cifru, bezelstně prohlásil, že to jsou poměrně jednoduché počty.

Drábek však na rozdíl od Kalouska nežertuje. Proto se dá Drábkovi věřit, že počty, o které se všechny ty nápady trojkoalice opírají, jsou opravdu poměrně jednoduché.

Také Drábek se pokoušel zalehnout střílnu, když ve večerních Událostech na ČT24 o požadavcích ČSSD prohlásil, že se o nich dá jednat. Byť pak zdůraznil – jednat, nikoliv přijmout. Vyjádřil se tak o dvou podmínkách pro dohodu o penzijní reformě, které přednesl Jan Mládek: Druhý pilíř nebude povinný (zatím jen částečně splněno, jen pro cestu tam) a nebude ohrožován průběžný systém vyváděním peněz jinam. Jestli je dohoda s Drábkem možná i za účasti ďábla (ten se skrývá v detailu), to se teprve ukáže. Pár detailů skutečně může být hodnotou, která stojí za parlamentní i mimoparlamentní hádku (ba i strkanici). Jak Mládek prohlásil, pokud se ČSSD dostane k vládě, sazby DPH se vrátí zpátky snáze než případný druhý pilíř.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

germanicus
Věc je jasná. Boj proti kalousko-nečasově vládě pokračuje. Jak už jsem uvedl nejbližší protestní demonstrace je 22. března ve 12.00 hod. před pražským ministerstvem práce a sociálních věcí (drábkovo) viz http://www.nrzp.cz/aktualne/informace-predsedy-nrzp-cr/460-protestni-shromazdeni-22-brezna-2011.html Další demonstrace je již v pátek 25. března v Praze, Brně a Ostravě. Pořádá ji iniciativa Podpora rodin. Podrobnosti viz http://www.proalt.cz/?p=1282 Takže se podle svých možností prosím zúčsatněte a hlavně informujte další. Podle pravidla: Přečti a dej dále...