Kalousek zneužívá FAÚ? No a co...

27.2.2011 22:02
V souvislosti s vyšetřováním předražené zakázky pro ProMoPro a následujících podezřelých převodů mimo a zpět do této země a nejasného působení ministra Alexandra Vondry zralého na odvolání se klepou hrůzou politici ODS až tak, že pražská ODS přijala oficiální prohlášení, kde vyzývá vedení ODS, aby vystoupilo proti systematickému zneužívání Finančního a analytického útvaru MF ČR ze strany Miroslava Kalouska a že by mělo být aktivnější v politické práci a důsledněji bránit čest a jméno ODS. Úsměvné, že?

Ale poslance ODS je nutno chápat, že se možná cítí ohroženi. Konečně, bývalý ministr dopravy Řebíček (ODS) o tom ví své. O něm již orgánům činným v trestným řízení trestní oznámení doputovalo. A hlavně poslanci jsou pod zvýšenou kontrolou dozorových orgánů podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Ale nejen to, tento útvar má naprosto exkluzivní postavení ve vztahu všem jiným. Je oprávněn vyžadovat informace od Policie České republiky, zpravodajských služeb a orgánů veřejné moci, stejně jako od správců daní. A nejen to. Prakticky všechny subjekty, od bank, po advokáty jsou povinni jim o podezřelých obchodech činit oznámení.

Ano. Je to orgán, který má v této zemi jedinečné podmínky proniknout do nekalých obchodů. To, že jeho ředitel nemá postavení nezávislého orgánu, ale je v běžných zaměstnaneckých vztazích k ministerstvu, chybičkou asi je. Že by vystartoval někdy na obchody Kalouskových známých, přece jenom pochybuji.

Proto jsem ochoten zčásti pochopit úvahy či obavy o možnostech jednostranného působení útvaru.

Aby však bylo jasno: Již zveřejněné údaje o tocích souvisejících s firmou ProMoPro vcelku nepochybně svědčí o klasickém, téměř čítankovém praní špinavých peněz.

A ještě jedno. I kdyby motivace Finančního a analytického útvaru MF byly i vedeny jakýmkoliv politickým impulsem, podstatné je, zda se opírají o tvrdá fakta.

A pak – jak s oblibou opakuje Petr Nečas: „Padni, komu padni.“

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jaroslav
Bez výsledného efektu s obviněním zodpovědných je to jen loutkové divadlo. Za bojem dvou alfasamců Vondry a Kalouska, není nic jiného než odvést pozornost od asociálních zvěrstev jakými jsou sjednocení DPH, důchodová reforma nebo vyvedení peněz do Karibiku.