Kancléřka Merkelová kráčí k dalšímu vítězství

obrazek
1.8.2017 12:51
Podle průzkumů veřejného mínění v Německu, křesťanští demokraté a sociálové Angely Merkelové mají v průzkumech náskok nejméně o 14 procentních bodů. Podle nedělního průzkumu agentury Emnit zveřejněného v listu Welt am Sonntag by klerikální strany CDU/CSU ve volbách získaly 38 % hlasů, sociální demokraté 24 % a za nimi by se umístila s 9 % Levice a nesystémová strana Alternativa pro Německo rovněž s 9 %.

Samozřejmě, že v letních měsících je potřeba brát průzkumy veřejného mínění s jistou rezervou, ale určitou informaci přeci jenom poskytují. Pryč je doba, která po té, co počátkem roku vpadnul lídr SPD Martin Schulz do německé politiky jako tornádo, přinesla vyrovnání výsledku v průzkumech mezi CDU/CSU a SPD.

V únoru se dokonce zdálo, že levice, klasická, moderní i postkomunistická může vytvořit po volbách společnou vládu. Martin Schulz by se tak stal spolkovým kancléřem. Kdeže ty zimní sněhy jsou…. Volební preference SPD se časem vrátily mírně nad původní hodnoty a CDU/CSU se stabilizovala těsně pod úrovní dvou pětin voličů. Zdá se tedy, že již nic nemůže zabránit Angele Merkelové v tom, aby se stala znovu spolkovou kancléřkou. Tentokrát již po čtvrté. A. Merkelová si bude k vládnutí jen vybírat vhodného koaličního partnera. Zda to bude znovu SPD, se kterou velká koalice funguje na velmi dobré úrovni a pracuje velmi slušně pro Německo. Anebo zda to bude pravostředová koalice s FDP, která by byla jaksi přirozeným řešením pro dvě programově blízké strany po vítězných volbách. Liberální FDP ovšem změnila zcela svou vedoucí garnituru a to je jistý handicap pro budoucí vládnutí. Ale je to jistě handicap i pro FDP samotnou, jejíž ministři by naskočili do již rozjetého vlaku a byli by vedle zaběhnutých ministrů z klerikálních stran v zásadě neviditelní.

SPD se nyní snaží až křečovitě přicházet s novými programovými tématy a snaží se i o některé překvapivé tahy na šachovnici (např. návštěva M. Schulze v Itálii v oblastech, kde se vyloďují uprchlíci z Afriky) a také přichází s osobními útoky na kancléřku. CDU/CSU i kancléřka jí odpovídají klidem. Náskok 14 % v průzkumech se již nedá promrhat. Maximálně se dá zmenšit.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.