Katar neustoupí svým sousedům

qatar
12.7.2017 10:23
Katarský emír se měl v červenci i dostavit na dohodnutou návštěvu do Paříže, ale po telefonickém rozhovoru si šejk Seik Tamin a Emannuel Macron řekli, že termín posunou. Tamin vysvětluje: „Kdyby v mé zemi byla situace dobrá, jel bych do Paříže, tak jak bylo dohodnuto“. Ale s krizí, která přetrvává, Tamin dává přednost tomu, zůstat v Kataru.

V paměti je rok 1995, když jeho otec šejk Hamad využil pozvání do Švýcarska od svého otce Khalifa, dosavadního emíra k tomu, aby Hamad svrhnul svého otce. Podle našich informací se celá vládnoucí rodina vzdala letních prázdnin, které obvykle tráví v Evropě. Katarský ministr zahraničních věcí Mohammed Thani obdržel prostřednictvím kuvajtského mediátora pro svou zemi list s třinácti požadavky.

Ty byly vypracovány Saudskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Egyptem. Tyto čtyři země obviňují malý emirát, že podporuje terorismus a vyhrožují, že ho budou trvale izolovat v Perském zálivu a na mezinárodní scéně. Dauhá (hlavní město Kataru) se již vyjádřila, že nepovolí. Obviňuje své sousedy, že chtějí podněcovat v zemi nepokoje a snad i vojensky intervenovat.

„Doufám, že nedojdeme až tak daleko, ale jsme připraveni bránit naši zemi“, potvrdil katarský ministr obrany Khaled Al – Attiyah na Sky news.

Požadavky kladené na Katar vypadají jako jeho kapitulace. Znamenalo by to mj. okamžité přerušení vysílání televize Al – Jazeera, přerušení všech vztahů se všemi islamistickými organizacemi, snížení diplomatických vztahů s Iránem a aby Katar souhlasil s měsíčním auditem, který by zjistil, zda se pravidla dodržují.

Dauhá by byla ochotna redukovat své vztahy s Iránem za předpokladu, že ostatní monarchie udělají totéž. Ovšem Omán a Kuvajt se staví odmítavě. Tato opatření by znamenala, že Katar by byl vlastně v určitém područí jmenovaných zemí, vzdal by se své suverenity a nezávislosti. Tato nezávislost je ovšem „firemní značkou“ katarské diplomacie od doby, kdy otec Hamad svrhnul svého otce, aby nastoupil na trůn v roce 1995.

Katarští emírové a Saudové, kteří mají určitá přátelství u některých katarských organizací, uvažovali o protiútoku, o státním převratu v roce 1996, který se nepovedl. V Perském zálivu se historie často opakuje. A ještě nyní by Rijád a Abu Dhabí mohli mít spojence uvnitř vládnoucí rodiny, aby byl nahrazen Tamin.

(podle Le Figaro, ZP)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.