Katolická církev: Vy budete platit, my budeme ovládat

3.6.2016 15:25
Plzeňské biskupství navrhlo některým obcím, že upustí od soudních žalob ohledně restitucí výměnou za to, že obce do svého majetku převezmou nevyužívané kostely a budou o ně pečovat. Darovací smlouvy jsou však vytvořené tak, aby mělo biskupství tyto kostely dále pod kontrolou.

Tomáš Holub, biskup plzeňského biskupství tuto nabídku vysvětluje tím, že se plzeňská diecéze potýká s nadbytkem nepoužívaných kostelů a s jejich postupným chátráním. Kostely však podle darovacích smluv obce (jde například o Janovice na Klatovsku) zas tak úplně vlastnit nebudou. Obce by totiž s tímto majetkem nesměly hospodařit tak  podle svého. Nesměly by například ani rozhodovat o tom, jaké akce se v kostele budou konat a vše, co by se kostela týkalo, by muselo být předem odsouhlaseno církví.

Starosta Janovic na Klatovsku dal plzeňskému biskupství na vědomí, že za výše uvedených podmínek nejsou Janovice ochotny kostel přijmout, ale z biskupství se mu dostalo pouze mlčení.

V médiích Holub vysvětluje, že je přece pochopitelné, že církev chce, aby kostely zůstaly kostely. „Když to řeknu otevřeně, raději ať kostel spadne, než by měla symbolika vztahu člověka s Bohem z té obce zmizet,“ uvedl k tomu Holub.

Je zkrátka vidět, že ani dar není od katolické církve zadarmo. Respektive jde o to, že katolická církev se pod rouškou daru rozhodla obce vydírat a v podstatě říká: Buď vám v restitučních soudních sporech sebereme pozemky, nebo se vy za své peníze budete podle našeho uvážení starat o naše kostely. Krásné užití křesťanské morálky v praxi…

 

Vaše věc


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.