Kdy dojde na oligopoly?

obrazek
29.1.2016 12:38
Ve včerejší poněkud nepřehledné debatě u moderátorky Jílkové na ČT A. Babiš šavloval, pokud jde o elektronickou evidenci tržeb živnostníků, napravo a nalevo… U tohoto muže je zvláštní, jak dokáže kombinovat zcela nepochybně zásadový postup ve věci elektronické evidence tržeb s naprostým populismem.

Jeho nápad, možná dokonce okamžitý, že současně se zavedením elektronické evidence tržeb dojde ke snížení DPH u piva na deset procent (ze současných 21 %), by si zasloužil zařadit do Guinessovy knihy populismu.

Ministr financí, který celou dobu mluví o nutnosti zvýšení daňového výnosu, se najednou stamilionů či dokonce miliard daňového výnosu zcela dobrovolně vzdá… A tyto peníze, které bude znamenat snížení sazby DPH, nepůjdou ve prospěch konečného odběratele, protože ceny piva se v restauracích zcela nepochybně nesníží, ale půjdou pouze ve prospěch majitelů restaurací…

Jedním z největších problémů českého národního hospodářství je oligopolizace řady jeho významných odvětví. Jinak řečeno, jeden či nemnoho hospodářských subjektů ovládá celé odvětví, diktuje ceny, což je samozřejmě nepříjemné jak pro spotřebitele – občana – tak pro spotřebitele – malé a střední české firmy.

Tento problém, který deformuje kvalitní tržní prostředí, je potřeba řešit. A to nejméně stejně důsledně jako nyní ministr financí přistupuje k problému elektronické evidence tržeb živnostníků.

Jak to má ale A. Babiš řešit, když je sám oligopolistou v oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu? Férovost daní by ale měla platit pro všechny, ne jen pro zaměstnance, v krátké době i pro živnostníky, ale také pro velké firmy oligopolního charakteru. Většina z těchto firem jsou zahraniční společnosti, přesněji společnosti s rozhodujícím podílem zahraničního majitele, a tyto společnosti v některých letech ze země vyvádějí i přes 300 miliard korun zisku v dividendách.

Pokud by vláda, a brání tomu podle všeho pouze A. Babiš, měla zájem tento problém řešit, státní rozpočet by se ve velmi krátké době dostal do přebytku…

(jip)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.