Kdy by měli politici odejít ze své funkce?

babis vezeni
30.5.2018 12:59
Další ze sady průzkumů agentury CVVM zkoumal relevanci důvodů, kvůli kterým by politici měli odejít ze své funkce. Celkem nepřekvapivě se 94% respondentů domnívá, že by tak měli učinit politici, kteří byli usvědčeni z trestného činu v souvislosti s výkonem své funkce. 89% lidí se domnívá, že by měli odejít z politiky ti představitelé, kteří byli obviněni z trestného činu v souvislosti s výkonem své práce.

Vysoké hodnocení tohoto faktoru, prakticky devíti desetinami lidí dokazuje, že má smysl prosazovat v politice princip presumpce viny politiků. A že je chybou politických formací, jednotlivých politických stran, pokud tak nečiní.

Podle 83% občanů by měl odejít z veřejného života politik, který neoprávněně používal titul. A téměř tři čtvrtiny lidí se domnívají, že by tak měl učinit politik, jehož jméno je spojováno s nějakou trestnou činností. Další téměř tři čtvrtiny občanů (73%) si myslí, že by z politiky měl odejít ten politik, který zalhal při veřejném vystoupení. Téměř dvě třetiny občanů se domnívají, že by měli z politické funkce odejít ti, kdo byli odsouzeni pro pomluvu.

Zajímavé je, že 62% občanů by netolerovalo opileckou výtržnost politika, což je stejný podíl těch, kteří by si přáli, aby politik odešel v důsledku zaviněné vážné dopravní nehody. A nadpoloviční většina občanů (55%) by žádala odchod politika v případě, že se dopustí společensky nevhodného chování.

Naopak poměrně nízká je podpora veřejnosti pro odstoupení politika v případě, že se dopustil přestupku nesouvisejícího s výkonem jeho funkce, anebo když se jeho blízký příbuzný dopustil úmyslného trestného činu. Jen o něco málo více nežli pětina občanů (22%) by požadovalo odstoupení politika, který byl přistižen při nevěře.

V každém případě je tento průzkum CVVM zajímavou sondou do názorů české společnosti.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.